W kosmosie będzie robić się coraz tłoczniej. W sobotę Rosjanie ogłosili, że chcą w 2031 roku wysłać pierwszą załogową misję na Księżyc.

„Celem misji jest wysłanie załogi na Księżyc” – napisano w cytowanym przez RIA Nowosti dokumencie Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Budowy Maszyn (CNIIMasz), głównej placówki naukowej rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Kolejny kraj na Księżycu

Według dokumentu, pierwszy lot miałby odbyć się w 2031 roku. Rok później na Księżyc miałaby polecieć druga załoga, zabierając ze sobą pojazd do poruszania się po jego powierzchni. W kolejnym roku mają zostać przeprowadzane testy sprzętu i robotów, jak również dłuższe wyprawy po powierzchni Księżyca przy użyciu tego pojazdu. W 2034 roku powinna się zacząć budowa rosyjskiej stacji księżycowej.

Misje załogowe mają zostać poprzedzone lotami bezzałogowymi w 2028 i 2029 roku.

Sowiecka sonda Łuna 2 była w 1959 roku pierwszym zbudowanym przez człowieka obiektem, który dotarł na powierzchnię Księżyca, zaś Łuna 9 w 1966 roku pierwszym obiektem, któremu udało się na niej miękko wylądować. Związek Sowiecki nie zdołał nigdy wysłać załogowej misji na Księżyc i w pierwszej połowie lat 70. z powodu problemów technicznych i wysokich kosztów te plany zostały zarzucone.

 

 

 

Źródło: PAP, tvnmeteo

 

 

0 0 votes
Article Rating