Wyobrażając sobie Ziemię z perspektywy kosmosu zazwyczaj wszyscy widzimy to samo – kulę z białymi i granatowymi obszarami oraz zielonymi i beżowymi wstęgami. Za obraz, jaki rysuje się nam przed oczami, odpowiada Blue Marble – legendarne zdjęcie Niebieskiej Planety wykonane przez załogę Apollo 17 w 1972 roku. Już niebawem nasze wyobrażenie może się nieco zmienić, a odpowiadać będą za to Rosjanie.

 

Rosjanie, za pomocą swojego satelity meteorologicznego Elektro-Ł, wykonali zdjęcie Ziemi w rozdzielczości aż 121 megapikseli. Dzięki temu pokazuje ono to, czego nie widać na Blue Marble, a więc różne stadia wegetacji na Ziemi. Na rosysyjskim zdjęciu widać, że Niebieską Planetę w jednych miejscach pokrywają rdzawe czerwienie i żółcie, a w innych – soczyste zielenie.

Kombinacja różnych długości światła

Taki efekt udało się uzyskać dzięki przemieszaniu różnych długości światła przez naukowców pracujących przy Elektro-Ł. Wykorzystali oni trzy pasma z odbitego światła słonecznego i dwa z tzw. bliskiej podczerwieni. Dzięki tym pierwszym widzimy mniej więcej to, co na konwencjonalnych zdjęciach, natomiast rośliny świetnie odbiły światło w bliskiej podczerwieni.

Zobaczcie, czy faktycznie rosyjska wersja Ziemi jest w stanie zastąpić wam Blue Marble:

Zalecam rozdzielczość Full HD (1080)

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości dostępne są GigaPan.com

 

Źródło: GigaPan.com, geekwek.pl, tm
0 0 votes
Article Rating