Ponad 85 rubli – tyle trzeba obecnie zapłacić za jednego dolara. Natomiast kurs euro przekroczył 92 ruble. Rosyjska waluta słabnie w związku z kolejnymi spadkami cen ropy.

Notowania USD-RUB w ostatnich 5 dniach

Notowania USD-RUB w ostatnich 5 dniach

Poprzednie rekordy na giełdzie w Moskwie padały w dniach paniki walutowej pod koniec 2014 roku. 16 grudnia 2014 roku za 1 dolara płacono 80,1 rubli. W środę kurs dolara sięgnął tych poziomów, a po południu przekroczył barierę 81 rubli po raz pierwszy od denominacji z 1998 roku. Wczoraj wieczorem wzniósł się do poziomu 82,03 rubli.

Zdaniem ekspertów obecne osłabienie rosyjskiej waluty jest wynikiem dalszego spadku cen ropy. Po wtorkowych wzrostach cena ropy Brent w kontraktach na marzec na giełdzie w Londynie spadła dziś po godz. 10 do 27,46 USD za baryłkę.

W ocenie analityków w Moskwie po uchyleniu sankcji przeciwko Iranowi pasmo wahań notowań „czarnego złota” wynosić będzie 25-30 USD za baryłkę.

 

Nowe problemy

„Jeszcze niedawno kurs na poziomie 80 rubli za dolara wydawał się niemożliwy” – zauważa „Niezawisimaja Gazieta”. Według rosyjskiego dziennika nowa fala osłabienia rubla i spadek dochodów ludności mogą mieć poważne skutki – od zniknięcia importowanych lekarstw po wstrzymanie niektórych rodzajów produkcji.

Jak pisze „NG”, bankructwa oczekiwane są w farmaceutyce; eksperci przewidują, że przy kursie dolara na poziomie 80 rubli zacznie się zamykanie aptek. W niektórych sieciach pracownikom już zaczęto wstrzymywać wypłatę pensji. Eksperci wskazują, że konsumenci już próbują przejść na tańsze lekarstwa. Tymczasem, jak wyjaśnia Dawid Mielik-Gusejnow z departamentu ochrony zdrowia we władzach miejskich Moskwy, aptekom nie opłaca się handlowanie tańszymi lekarstwami. Podczas kryzysu ta sytuacja jeszcze się pogłębia.

– W rezultacie przy tanim rublu rosyjski konsument może pozostać i bez aptek, i bez dostępnych lekarstw” – zauważa „NG”. Dziennik nie spodziewa się obecnie działań ze strony rosyjskiego banku centralnego, mających wesprzeć krajową walutę.

 

Źródło: tvn24bis.pl
0 0 votes
Article Rating