Rosyjski transportowy statek kosmiczny Progress M-27M spłonął w gęstych warstwach atmosfery ziemskiej nad Oceanem Spokojnym – poinformowała w piątek nad ranem agencja TASS, powołując się na rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos.

Rosyjski statek kosmiczny Progress M-27M spłonął w atmosferze nad Pacyfikiem

Roskosmos ostrzegał, że niektóre części statku mogą spaść na Ziemię, ale w depeszach TASS o spłonięciu Progressa nie ma informacji na ten temat.

Rosyjski statek kosmiczny Progress M-27M spłonął w atmosferze nad Pacyfikiem 2

Wpływ rozbłysków na Słońcu

Za przyśpieszenie akcji deorbitacji mogą odpowiadać m.in. rozbłyski słoneczne.

–  Dwa silne rozbłyski słoneczne w najbliższych godzinach spowodują „spuchnięcie” naszej atmosfery co może przyspieszyć spłonięcie statku – informował wczoraj Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

 

Nie będzie stanowić zagrożenia

Niektórzy naukowcy obawiali się, że odłamki feralnej machiny mogą spaść na Ziemię. Jednak Wójcicki uspokajał.

– W historii ludzkości była jedna ofiara kosmicznych śmieci – australijska krowa, którą zabiły szczątki amerykańskiej stacji kosmicznej SkyLab – uspokaja naukowiec.

 

Obserwacje nieba

Rosyjska Agencja Kosmiczna szacowała, że Progress spłonie w nocy z czwartku na piątek. Jak się okazało, naukowcy mieli rację.

 

Kłopoty podczas lotu

Progress został wystrzelony 28 kwietnia z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Kilka godzin po starcie miał przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jednak z niewyjaśnionych przyczyn znalazł się na wyższej orbicie niż planowano.

Statek miał dostarczyć na ISS ponad 2,5 tony ładunku – paliwo, wodę i żywność. Amerykańska agencja kosmiczna NASA oceniła, że ładunek ten nie jest obecnie nieodzowny do funkcjonowania stacji, której załoga ma zapasy żywności na cztery miesiące, a paliwa na ponad rok.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo

 

0 0 vote
Article Rating