W pożarze, który wybuchł po północy w barze La Cuba Libre w Rouen w Normandii zginęło 13 osób, 6 osób odniosło rany – poinformował minister spraw wewnętrznych Francji, Bernard Cazeneuve. Policja bada przyczyny pożaru.

Rouen, Francja - W pożarze baru zginęło 13 osób

Pożar wybuchł w sali położonej w podziemiach lokalu La Cuba Libre usytuowanego w centrum Rouen. W gaszenie pożaru jest zaangażowanych 50 strażaków – mówił Cazeneuve.

Wśród ofiar przeważają młodzi ludzie, którzy bawili się na zamkniętej imprezie. W lokalu świętowano urodziny jednego z uczestników. Przyczyny pożaru nie są znane.

Reprezentujący władze lokalne sekretarz prefektury departamentu Seine-Maritime Yvan Cordier powiedział agencji AFP, że stan jednego z rannych jest ciężki.

 

„Nagle wszystko zapłonęło”

Agencja Reutera rozmawiała z Francuzką Valerie Fouquet, która w nocy bawiła się w Cuba Libre. Na chwilę przed wybuchem pożaru wyszła do ogródka. – Powiedziałam mojemu znajomemu, żeby rzucić okiem na to, co dzieje się na tarasie – powiedziała. – Nagle wszystko zapłonęło. Zobaczyliśmy dym i zobaczyliśmy płomienie, krzesłami wybito szyby. Przeraziło nas to i odeszliśmy od budynku.

Kobieta jest wstrząśnięta tym, co wydarzyło się w klubie. – Mogłam zginąć, gdyby nie mój znajomy. Mam dzieci. Miałam dwie przyjaciółki, które były na dole. Także są matkami. To straszne – powiedziała Fouquet.

Policja: sufit zapalił się od świeczek

Policja poinformowała, że ofiary zatruły się toksycznym gazem, który wydzielił się po tym, jak zapalił się sufit. – Nie było wybuchu. Świece, które użyto w czasie przyjęcia, spowodowały pożar sufitu wykonanego z polistyrenu. Uwolnił się gaz, który zatruł ofiary – oświadczyła policja, cytowana przez „Le Figaro”.

Dziennik „Paris Normandie” powołuje się na zastępcę prokuratora, który oświadczył, że doszło do „przypadkowego zaprószenia ognia”.

 

Ogień pojawił się krótko po północy

O godz. 2 stwierdzono śmierć ośmiu osób. Pół godziny później zmarło kolejnych pięć. Ofiary były w wieku od 18 do 25 lat.

 

Źródło: PAP, Le Figaro, Paris Normandie, tvn24
0 0 vote
Article Rating