Rumunia jest obecnie najbardziej zagrożonym potężnym trzęsieniem ziemi krajem w całej Europie. Wstrząs o sile przekraczającej 6 stopni w skali Richtera będziemy odczuwać także my.

Polacy nie muszą obawiać się tak potężnego trzęsienia ziemi, które w marcu nawiedziło Japonię. Nasz kraj oficjalnie leży poza obszarem aktywnym sejsmicznie.

Niewielkie prawdopodobieństwo wstrząsów o małej sile występuje miejscami w południowej, środkowej i północnej części Polski.

Możemy natomiast odczuwać wstrząsy, których epicentrum nie znajduje się na terenie naszego kraju.

Tak właśnie było ponad 30 lat temu, kiedy potężne trzęsienie ziemi we Włoszech poczuliśmy na własnej skórze, gdy w naszych domach zakołysały się żyrandole.

Najbardziej zagrożone gigantycznymi trzęsieniami ziemi w Europie poza Włochami są także Grecja, Bułgaria i Rumunia.

W tym ostatnim kraju, według danych Globalnego Programu Szacowania Ryzyka Trzęsień (GSHAP), najbardziej zagrożone są regiony wschodnie, a przede wszystkim okręg Vrancea ze stolicą w Focsani, gdzie ryzyko trzęsienia osiąga najwyższy stopień spośród całego Starego Kontynentu.

Katastrofalne wstrząsy zdarzają się tam średnio co 35 lat i obecnie się opóźniają, co sprawia, że sejsmolodzy są bardzo zaniepokojeni. Z trzęsieniami jest zazwyczaj tak jak z wulkanami. Im później dadzą o sobie znać, tym większa jest ich moc.

W przypadku okręgu Vrancea znaczną jego część stanowią góry o tej samej nazwie, zaś część wschodnia to nizina, gdzie położonych jest wiele miast. Mimo ostrzeżeń mieszkańcy regionu nie są zaniepokojeni, ponieważ nikt nie wie, kiedy trzęsienie nadejdzie i jaką będzie miało siłę.

Wiadome jest tylko, że z pewnością nastąpi, a czas tego jest coraz bliższy. Trzęsienia w Europie to efekt przesuwania się Afryki na północ w tempie 2 centymetrów rocznie.

Największe naprężenia w skałach głęboko pod powierzchnią ziemi mają miejsce na styku Afryki i Europy, a więc w krajach południowej części naszego kontynentu. Ostatniej nocy region nawiedziła seria wstrząsów. Najsilniejszy z nich miał 4,8 stopnia w skali Richtera.

 

Źródło: twojapogoda.pl
0 0 vote
Article Rating