Władze Rumunii rozważają możliwość wstrzymania od czwartku eksportu elektryczności i ograniczenia dostaw energii do odbiorców przemysłowych z powodu silnych mrozów, trwających w kraju od kilku tygodni.

„Przedsiębiorstwo dystrybucji energii elektrycznej Transelectrica zostało upoważnione do ograniczenia lub wstrzymania sprzedaży prądu na eksport i ograniczenia jego zużycia w krajowym systemie energetycznym w okresie od 16 lutego do 15 marca” – poinformował we wtorek rząd w Bukareszcie.

Czekając na równowagę

– Chodzi o środki ostrożności, które zostaną zastosowane tylko wtedy, jeśli zajdzie taka potrzeba – powiedział premier Mihai Razvan Ungureanu. Redukcje dostaw prądu mają obowiązywać do czasu uzupełnienia zapasów paliwa w zakładach energetycznych i osiągnięcia równowagi pomiędzy zużyciem a produkcją energii.

Ministerstwo gospodarki Rumunii tłumaczy decyzję o ograniczeniach poważnym wzrostem zużycia gazu i trudnościami w zapewnieniu dostaw węgla z uwagi na falę zimna i opady śniegu.

W domach prąd będzie

Rząd zapewnia, że ograniczeniami mogą być objęci jedynie eksporterzy prądu i najwięksi odbiorcy przemysłowi energii. W poniedziałek został zwolniony jeden z dyrektorów firmy Transelectrica, który dawał do zrozumienia, że ograniczenia w dostawach prądu mogą dotknąć także gospodarstwa domowe. 

Prezydent Rumunii Traian Basescu zapewniał, że osoby prywatne nie będą pozbawione prądu.

W Rumunii od kilku tygodni panują syberyjskie mrozy; wystąpiły też obfite opady śniegu. Z powodu ataku zimy w kraju zmarły 74 osoby, poważnie jest utrudniony ruch drogowy i kolejowy.

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating