Szalejąca na południu Rumunii wichura narobiła sporo szkód, a towarzyszące jej ulewy przyczyniły się do licznych podtopień. Z kolei na wybrzeżu podczas sztormu napędzane wiatrem fale sięgały nawet 7 metrów wysokości, a władze zdecydowały się na zamknięcie wszystkich portów. W dwóch powiatach obowiązuje żółty alarm pogodowy ze względu na trudne warunki meteorologiczne.

W ciągu ostatnich dni pogoda dała się we znaki mieszkańcom głównie południowych okręgów – Dojl, Teleorman i Giurgiu. W ostatnich dwóch – Giurgiu i Teleorman – meteorolodzy ogłosili żółty alert pogodowy, ponieważ ulewy prowadzą do lokalnych podtopień.
Połamane drzewa i 7-metrowe fale

Wiatromierze w południowych okręgach rejestrowały podmuchy o prędkości ponad 60 km/h, które łamią wiele drzew.

Jedno z nich zablokowało główną drogę łączącą dwa rumuńskie miasta Sinaia i Targoviste. Usunięcie przeszkody i przywrócenie ruchu na drodze nr 71 zajęło ponad pół godziny.

Silniejsze podmuchy rejestrowane były bliżej linii brzegowej Rumunii. W mieście Konstanca położonym nad Morzem Czarnym prędkość wiatru osiągała 80 km/h, a fale sięgały 7 metrów. W obawie przed żywiołem władze zdecydowały się o zaprzestaniu wszelkich prac w portach i zamknięciu ich, dopóki pogoda się nie uspokoi.

Turyści pogodą się nie przejmują

Poza tym, że jest wietrznie, jest także zimno.

– Jestem przyzwyczajona do temperatury około 17 st. C, takiej, jaka panuje we Włoszech. Tutaj jeszcze dwa dni temu taka była – przyznaje jedna z turystek, starająca się złapać w obiektywie uderzające w brzeg fale. – Teraz jest bardzo zimno, ale morze nawet w czasie burzy jest świetne! – dodaje.

Podobny entuzjazm przejawia także amerykański turysta. – Warto było tu przyjechać – podkreśla.

Ustąpi deszcz, ale nie wiatr

Meteorolodzy spodziewają się ustąpienia opadów deszczu i przejaśnień na niebie już we wtorek. Ostrzegają jednak mieszkańców Mołdawii, Dobrudży i wschodnich części okręgu Muntenii przed silniejszymi porywami wiatru.

Źródło: ENEX, tm
0 0 votes
Article Rating