Przepływająca przez kanadyjski park narodowy – Goldstream Provincial Park – rzeka Goldstream (w prowincji British Columbia), nieoczekiwanie zmieniła swój kolor na jaskrawo zielony!

Całe zjawisko trwało około godziny po czym woda w rzece powróciła do swojego poprzedniego koloru. Rzeka Goldstream znana jest ze swoich łososi i orłów, które w dużej obfitości zamieszkują ten rejon. Zawiadomiono Ministerstwo Środowiska Naturalnego, które wysłało strażaków z pobliskiego miasteczka Victoria, aby pobrali próbki wody do analizy. Nieoczekiwanie woda w jednej z miejskich fontann w Victorii także przybrała zielony, fluorescencyjny kolor.

W napięciu czekano na efekt takiej drastycznej zmiany jakości wody, ale nie znaleziono żadnej martwej ryby czy też ptaka.

Substancją, która zabarwiła w ten sposób rzekę, okazała się być fluoresceina, która jest organicznym związkiem chemicznym, używanym jako barwnik. Jest ona rozpuszczalna tak w wodzie jak i alkoholu. Produkt ten nie jest toksyczny. Barwnika używa się do sprawdzania szczelności rur wodociągowych i kanalizacyjnych. Nadal nie wiadomo komu wylał się do rzeki cały beczkowóz tej substancji…

 

0 0 votes
Article Rating