Do 47 wzrosła w Rzymie i stołecznym regionie Lacjum liczba zachorowań wywołanych wirusem chikungunya, który jest przenoszony przez tzw. komary tygrysie. Po prewencyjnym wstrzymaniu oddawania krwi w centrum Włoch przysyłana jest ona z całego kraju – podały media.

Objawy tej choroby przypominają grypę, a charakteryzuje ją wysoka gorączka do 40 stopni Celsjusza oraz silne bóle mięśniowe. W ciągu doby liczba zachorowań wzrosła o 20. Najwięcej przypadków stwierdzono dotąd w podrzymskim miasteczku Anzio.

Lekarze zapewniają, że choroba mimo często ciężkiego przebiegu nie jest groźna.

Na polecenie Ministerstwa Zdrowia trwa masowa dezynsekcja w Wiecznym Mieście i okolicach, między innymi w pobliskiej Latinie, gdzie też stwierdzono zachorowanie.

Służby medyczne w obawie przed rozprzestrzenieniem się choroby zaleciły wstrzymywanie oddawania krwi w regionie Lacjum, co – jak informują media – spowodowało konieczność podjęcia nadzwyczajnych działań. Zapasy krwi przysyłane są ze wszystkich regionów kraju i na razie nie zanotowano żadnych problemów w rzymskich szpitalach ani opóźnień w planach operacji.

W związku z zachorowaniami Europejskie Centrum Kontroli Chorób (Ecdc) zaleciło turystom z innych krajów, którzy byli we Włoszech i stwierdzili u siebie objawy przypominające te spowodowane przez wirusa chikungunya, aby zgłosili się do lekarza.

Nazwa tego wirusa przenoszonego przez zainfekowane komary tygrysie pochodzi z Tanzanii, gdzie jego epidemia wybuchła w 1952 roku. W języku tamtejszej grupy etnicznej Makonde oznacza „coś, co zgina” lub „wykręca”. Wywołał on w przeszłości także kilka innych epidemii w Azji i w Afryce oraz na wyspie Reunion. We Włoszech po raz pierwszy stwierdzono jego obecność przed 10 laty.

Informacje z WikiPedii

Objawy i przebieg

Początkowo zakażenie wirusem powoduje (3-7 dni po ekspozycji) wystąpienie objawów rzekomogrypowych (gorączka, bóle głowy, nudności, osłabienie, bóle stawów i mięśni), wysypki i świądu skóry.

Gorączka zwykle ustępuje w ciągu kilku dni (tygodni), ale zdarzają się przedłużające się miesiącami bóle i zapalenia stawów, trwające nawet przez lata.

Nie ma dowodów na występowanie przypadków przebiegu krwotocznego ani neuroinwazji. Śmiertelność wynosi poniżej 1 przypadku na 1000 i dotyczy głównie osób w starszym wieku.

Leczenie i zapobieganie

Nie opracowano szczepionki ani leczenia przyczynowego choroby. Leczenie jest objawowe i polega na podawaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych. Przeciwwskazany jest kwas acetylosalicylowy.

Jedyną znaną metodą zapobiegawczą jest unikanie narażenia na ukłucia przez komary (moskitiery, repelenty).

 

Źródło: rmf24, PAP
0 0 votes
Article Rating