W rzymskim szpitalu zakaźnym wyizolowano koronawirusa – ogłosił minister zdrowia Włoch Roberto Speranza. Jak podkreślił, to wiadomość o znaczeniu „globalnym”.

– W szpitalu Spallanzani został wyizolowany koronawirus – powiedział minister zdrowia Włoch Roberto Speranza. Wyjaśnił następnie: to znaczy, że jest większa możliwość badania go w celu ustalenia, co robić, by go ograniczyć. – Teraz łatwiej będzie go leczyć – dodał.

– Otwiera się przestrzeń dla nowych testów diagnostycznych i szczepionek. Włochy stają się partnerem referencyjnym dla tych badań – powiedział dyrektor naukowy Instytutu Spallanzani Giuseppe Ippolito.

Szef resortu zdrowia poinformował, że wyniki badań lekarzy z rzymskiej placówki zostaną przekazane do dyspozycji „całej wspólnocie międzynarodowej”.

Włochy są pierwszym europejskim krajem, któremu udało się wyizolować koronawirusa.

Wcześniej, w środę 29 stycznia, zespół naukowców z Australii informował, że z sukcesem udało im się wyhodować w laboratorium nowego koronawirusa z próbki pobranej od pacjenta. Poinformowali, że podzielą się próbkami ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i innymi laboratoriami na świecie. W Australii odnotowano 10 przypadków zakażenia.

Poprzednio wyhodować wirusa udało się również naukowcom z Chin. Nie udostępnili jednak próbki, a jedynie sekwencję genetyczną.

Cała sekwencja genomu koronawirusa 2019-nCoV, w jednym z pierwszych francuskich przypadków, wykonana w Institut Pasteur (Paryż), przy użyciu unikalnej platformy (P2M), dostępna dla wszystkich francuskich centrów referencyjnych. Źródło: Institut Pasteur

Dwa potwierdzone przypadki we Włoszech

W szpitalu Spallanzani przebywa dwoje chińskich turystów z Wuhanu – miasta będącego ogniskiem nowego koronawirusa (2019-nCoV), u których w piątek potwierdzono zakażenie.

W niedzielę rząd Filipin poinformował o pierwszej ofierze śmiertelnej koronawirusa na terenie swojego kraju. To pierwsza zakażona osoba, która zmarła poza Chinami. Łącznie na świecie jest 305 ofiar śmiertelnych, a zakażonych ponad 14300 osób, w tym większość w prowincji Hubei w Chinach, gdzie znajduje się miasto Wuhan.

Kraje, w których potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, to Chiny – 14 380 przypadków (w tym Hongkong – 13 i Makau – 8), Japonia – 20, Tajlandia – 19,  Singapur – 18,  Korea Południowa – 15, Tajwan – 10, Australia – 10, Stany Zjednoczone i Niemcy – po 8, Wietnam – 7, Francja – 6, Zjednoczone Emiraty Arabskie – 4, Kanada – 3, Wielka Brytania, Włochy, Rosja i Filipiny  – po 2, Nepal, Kambodża, Finlandia, Sri Lanka, Szwecja, Indie i  Hiszpania – po 1.

Aktualna mapa występowania wirusa: gisanddata.maps.arcgis.com

 

Ekspresowa budowa drugiego szpitala w Wuhan, pierwszy powstał w tydzień.

OnLine.

 

Źródło: PAP, ANSA
0 0 votes
Article Rating