W egipskiej nekropolii wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w Sakkarze, znaleziono 54 drewniane sarkofagi. Wiele z nich pochodzi sprzed trzech tysięcy lat. Jak opisywał archeolog kierujący zespołem naukowców, do odkryć należą też „unikalne artefakty„.

– Ważnym odkryciem było znalezienie 22 szybów, wewnątrz których znajdowały się trumny i mumie. W jednym szybie były 54 trumny. Wewnątrz szybów unikalne artefakty – mówił Zahi Hawass, znany egiptolog, który kierował zespołem archeologów.

Sarkofagi odkryte w Sakkarze (PAP/EPA/Mohamed Hossam)

Jak opisywał, znaleziono „papirus, około pięciu metrów długości, a także posągi, gry, w które grali Egipcjanie, topór należący do żołnierza”.

Drewniane sarkofagi, które pochodzą z okresu Nowego Państwa – od XVI do XI wieku przed naszą erą – znajdowały się na głębokości od 10 do 12 metrów.

Znaleziska w świątyni grobowej królowej Naert (PAP/EPA/Mohamed Hossam)

„Odkrycia na nowo napiszą historię”

Na miejscu znaleziono również świątynię grobową królowej Naert, żony faraona Tetiego z VI dynastii Egiptu, która pochodzi sprzed 4200 lat.

Jak zwrócił uwagę badacz, „wszystkie te odkrycia napiszą na nowo historię Sakkary i Nowego Państwa”.

Świątynia grobowa królowej Naert (PAP/EPA/Mohamed Hossam)

Miejsce pochówku władców Egiptu

Sakkara to egipska miejscowość położona na południe od Kairu. W 1979 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tam miejsce pochówku królów najstarszych dynastii i dostojników państwowych. Najsłynniejszym zabytkiem jest piramida Dżesera.

Egipt ma nadzieję, że odkrycie pobudzi w kraju branżę turystyczną. Z powodu pandemii COVID-19 liczba odwiedzających w 2020 roku spadła do 3,5 miliona z 13,1 mln w roku 2019.

 

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating