W niedzielę wieczorem doszło do pożaru i serii detonacji w jednym z największych na Sri Lance składów amunicji. Zginął jeden żołnierz, ewakuowano tysiące okolicznych mieszkańców.

Salawa, Sri Lanka - W jednym z największych w kraju składów amunicji doszło do pożaru i wybuchów -1

Do wypadku doszło w wojskowej bazie w Salawa, 33 kilometry na wschód od stolicy Sri Lanki Kolombo. W rezultacie pożaru doszło do serii eksplozji w jednym z największych składów amunicji na Sri Lance, w którym składowana była m.in. broń ciężka. Wybuchy słyszane były przez ponad pięć godzin z odległości nawet kilkunastu kilometrów.

Salawa, Sri Lanka - W jednym z największych w kraju składów amunicji doszło do pożaru i wybuchów -2

Bomby rozrzucone po okolicy

Przyczyny wypadku nie są znane i lokalne władze zarządziły śledztwo, które ma je ustalić. W rezultacie wypadku uszkodzonych zostało wiele domów. W całej okolicy znajdywane są także rozrzucone siłą eksplozji materiały wybuchowe, m.in. pociski moździerzowe, rakiety i miny. W miejsce zdarzenia ściągnięte w związku z tym zostały liczne zastępy saperskiej.

W poniedziałek zamknięte pozostały także okoliczne szkoły oraz urzędy. Większości okolicznych mieszkańców, którzy w nocy zostali ewakuowani lub sami uciekali słysząc wybuchy, w poniedziałek po południu pozwolono jednak na powrót do swoich domów.

Salawa, Sri Lanka - W jednym z największych w kraju składów amunicji doszło do pożaru i wybuchów -5

Po wojnie, broń w magazynach

Od 2009 roku, gdy zakończona została na Sri Lance wojna domowa przeciwko tamilskim separatystom, tzw. Tamilskim Tygrysom, lankijska armia złożyła duże ilości broni w kilku wielkich magazynach w różnych częściach kraju. Skład w bazie w Salawa był, według rzecznika armii, jednym z największych na wyspie.

Salawa, Sri Lanka - W jednym z największych w kraju składów amunicji doszło do pożaru i wybuchów -6 Salawa, Sri Lanka - W jednym z największych w kraju składów amunicji doszło do pożaru i wybuchów -4 Salawa, Sri Lanka - W jednym z największych w kraju składów amunicji doszło do pożaru i wybuchów -3

Źródło: Reuters, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating