Jeśli jesteś fanem filmu Transformers, to wiadomość o Hyundai Elevate powinna cię ucieszyć. Koreański koncern zaprezentował koncepcję małego samochodu, który po aktywacji wysuwa cztery robotyczne nogi mogące pokonywać różne przeszkody terenowe.

Specjaliści twierdzą, że przy użyciu swoich czterech nóg, robot mógłby poruszać się z prędkością 5 km/h nawet w trudnym terenie. Pojazd ma być także zdolny do przejścia nad ścianą o wysokości 1,5 metra oraz przeskoczenia przeszkody o takiej szerokości.

Zdaniem projektantów ten futurystyczny samochód może być przydatny przy akcjach ratunkowych i klęskach żywiołowych.

Koncepcję samochodu posiadającego cztery robotyczne nogi opracowywano przez trzy lata w ramach projektu „Beyond the range of wheels” (Poza zasięgiem kół). Pomysł zaprezentowano na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas.

– Kiedy uderzy tsunami lub wystąpi trzęsienie ziemi, konwencjonalne pojazdy są w stanie dowieźć ratowników jedynie na skraj zniszczonego obszaru. Resztę drogi ludzie muszą pokonać piechotą – mówi wieceprezes Hyundaia John Suh. – Elevate może nie tylko dojechać na miejsce zdarzenia, ale dzięki swoim czterem nogom przejść ponad zalanym terenem lub gruzami – dodaje.

Suh uważa także, że pojazd mógłby pomóc osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich w pokonywaniu schodów i docieraniu do budynków, które nie posiadają odpowiedniej instalacji dla osób niepełnosprawnych.

Prof. David Baley z Aston Aston Business School jest ostrożnym optymistą gdy chodzi o projekt. – Często jest tak, że firmy samochodowe prezentują koncepcje, które nie wejdą do masowej produkcji. Ale to świetnie, że myślimy o nowych sposobach poruszania się pojazdów – przekonuje.

– Większości z nas wystarczą jedynie koła i drogi, jednak w niektórych ekstremalnych sytuacjach podobne rozwiązania mogą być przydatne – dodaje. Prof. Baley zaznacza jednocześnie, że aby wdrożyć podobne rozwiązania do udziału w akcjach ratunkowych, inżynierowie muszą jeszcze pokonać wiele wyzwań.

 

 

Źródło: BBCHyundai, DziennikNaukowy

 

 

 

0 0 vote
Article Rating