W pewnym sklepie zoologicznym klient nagrał niecodzienne zdarzenie. W terrarium wąż zaczął zjadać samego siebie, połykał swój ogon. Istnieje kilka teorii, które wyjaśniają takie zachowanie gada.

Wąż zjadał samego siebie

Węże przetrzymywane w niewoli, w terrarium o zbyt wysokiej temperaturze, mogą czuć się zdezorientowane. Co za tym idzie, może pojawić się fałszywe odczucie głodu i chęć zjedzenia pierwszej rzeczy, jaką zobaczą.

Z reguły węże w niewoli żyją samotnie i nie mają dostępnego cały czas pokarmu, więc zdarza się, że atakują same siebie. Przyczyną mogą być także zwężone źrenice i pogarszający się wzrok, co spowoduje, że zwierzę pomyli swój ogon ze zdobyczą.

 

Zimnokrwiste gady

Węże są zimnokrwiste, co oznacza, że nie są w stanie regulować temperatury swojego ciała. Aby się ogrzać potrzebują zewnętrznych źródeł ciepła, takich jak słońce lub lampy w przypadku węży domowych. Jeżeli jednak przegrzeją swoje organizmy, wtedy nie są w stanie obniżyć temperatury ciała i szukają schronienia w chłodnym, zacienionym miejscu.

Autokanibalizm może skończyć się śmiercią

Jeśli wąż zaczyna siebie okaleczać, należy zmniejszyć temperaturę w terrarium – wyłączyć lampę, oraz przynieść lodowatą wodę. Te dwa zabiegi pomogą zmniejszyć stres zwierzęcia i jest szansa, że wąż puści swój ogon. Takie epizody mogą skończyć się śmiercią zwierzaka. Ich instynkt nie pozwala puścić ofiary, którą już zaczęły jeść.

Nie wiadomo czy wąż przeżył akt autokanibalizmu.

0 0 votes
Article Rating