Jak ogłosił Kim Chang Yong, dyrektor działu badawczo-rozwojowego firmy, Samsung pokonał już wszystkie trudności techniczne związane z łącznością Wi-Fi realizowaną na częstotliwości 60 GHz.

Wi-Fi 60GHz

Dlatego nowe urządzenia tej firmy wyposażone będą w moduły Wi-Fi obsługujące nowy, ultra szybki standard połączeń, pozwalający na przesyłanie danych z szybkością 575 MB/s (lub, jak kto woli, 4.6 Gb/s). To około pięć razy szybciej od transferu, jaki spotykany jest w praktyce w obecnie produkowanych urządzeniach mobilnych: 866 Mb/s (108 MB/s). W praktyce będzie to oznaczało, że ściągnięcie 1-gigabajtowego filmu przez Wi-Fi zajmie nam około 3 sekundy.

W oficjalnym komunikacje nie ma natomiast mowy o zasięgu realizowanych tą drogą połączeń, prawdopodobnie będzie to kilka metrów, zaś przy dalszych odległościach łączność odbywać się będzie za pomocą innych standardów Wi-Fi (np. 802.11ac).

W przeciwieństwie do łączności Wi-Fi operującej na częstotliwościach 2.4 GHz i 5 GHz, nowy standard 60 GHz zaoferuje znacznie szybsze połączenia poprzez eliminacje interferencji zachodzących pomiędzy urządzeniami w tej samej sieci. Bardzo ciekawie brzmi też deklaracja producenta dotycząca zlikwidowania różnicy między transferem teoretycznym (zwykle dużo wyższym), a transferem prawdziwym – w przypadku nowego typu łączności Wi-Fi obie wartości mają być do siebie zbliżone.

Nowy standard przyjmie oznaczenie 802.11ad, a jego komercyjne zastosowanie w pierwszych urządzeniach planowane jest już na początek 2015 roku. Samsung ocenia przy tym, że Wi-Fi 60 GHz wykorzystywane będzie w bardzo szerokim zakresie urządzeń, począwszy od urządzeń medycznych, poprzez produkty audiowizualne, aż po urządzenia mobilne.

 

 

Źródło: chip.pl
0 0 votes
Article Rating