Samsung, wspólnie ze swoimi partnerami, właśnie się pochwalił, że rozwiązał problemy wdrożenia grafenu do masowej produkcji podzespołów dla urządzeń mobilnych. Koreański gigant wprowadzi na rynek prawdziwą rewolucję.

Grafen

Nasze urządzenia mobilne są coraz pojemniejsze i coraz szybsze. Mimo tego, nadal korzystają z litowo-jonowych baterii, tak samo, jak urządzenia sprzed dekady. Grafen ma to zmienić i pozbyć się ograniczeń, jakie mają obecnie stosowane ogniwa. Dzięki niemu baterie mają być znacznie pojemniejsze i wydajniejsze, a na dodatek elastyczne. Jest tylko jeden problem: nikt do tej pory nie opracował metody na masową produkcję grafenowych ogniw z uwagi na delikatną naturę samego grafenu.

Samsung jednak właśnie się pochwalił, że rozwiązał tę zagadkę. SAID (Samsung Advanced Institute of Technology), wspólnie z uniwersytetem w Sungkyunkwan, rozwiązał największy problem występujący przy masowej produkcji grafenu, a więc jego pogarszające się właściwości elektryczne, a taże wiele innych. Naukowcom udało się zsyntetyzować duże plastry grafenu na pojedynczym krysztale w półprzewodniku, zachowując jego elektryczne i mechaniczne właściwości.

Badania trwały od 2006 roku. Jeszcze nie wiemy kiedy pojawią się na rynku pierwsze urządzenia z grafenowymi ogniwami, ale dzięki temu przełomowi, powinno to nastąpić w przewidywalnej przyszłości.

 

Źródło: chip.pl
0 0 votes
Article Rating