Według nieoficjalnych informacji koreański producent rozpoczął współpracę z TSMC Taiwan – jednym z największych producentów półprzewodników. Razem na koniec stycznia zamierzają rozpocząć masową produkcją układów scalonych ASIC do wydobywania kryptowalut.

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta

Południowokoreański magazyn „The Bell” powołując się na anonimowe źródła twierdzi, że  Samsung we współpracy z Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) lada moment ruszy z produkcją układów ASIC (Appliction Specific Integrated Circuit) dedykowanych kryptowalutowym górnikom. Ma to pomóc w rozwiązaniu kryzysu na rynku kart graficznych, które osiągnęły zawrotne ceny z uwagi na rosnący popyt wywołany osoby wydobywające kryptowaluty. Nowe układy Samsunga będą mogły być alternatywą dla kart z wyższej półki, dzięki czemu sytuacja po pewnym czasie powinna się uregulować.

To jednak nie wszystko. Poza chipami ASIC koreańska firma zamierza w inny sposób wykorzystać wysoki popyt na karty graficzne – będzie produkowała pamięci masowe nowego typu do kart graficznych (16 GB GDDR6 DRAM), które mają być dwukrotnie szybsze i aż o 35-procent mniej pochłaniające energii niż GDDR5 DRAM. Innymi słowy Samsung zamierza mieć ciastko i zjeść ciastko.

Koparka kryptowalut złożona z 40 Galaxy S5 (fot. Kyle Wiens via Motherboard.com)

 

Ruch Samsunga jest niejako rozwinięciem idei zaprezentowanej w październiku 2017 roku, kiedy to w ramach programu upcyklingu pokazano koparkę kryptowalut złożoną z czterdziestu smartfonów Galaxy S5. Samsung opracował wówczas prosty system operacyjny, który pozwoliłby wykorzystać relatywnie dużą moc obliczeniową kosztem niskiego zużycia energetycznego.

 

 

 

 

 

Źródło: chip

 

0 0 votes
Article Rating