W amazońskiej dżungli można znaleźć wiele interesujących stworzeń. Jednym z nich jest prapłaziec, którego zęby są bardzo podobne do ludzkich.

17 lutego rolnicy pracujący na polach ryżowych niedaleko San Javier w północno-wschodniej Argentynie znaleźli przerażającą rybę z zębami, które wyglądają jak ludzkie.

Ryba z dżungli

Tajemnicza ryba to prapłaziec nazywany też prapłetwcem południowoamerykańskim (łac. Lepidosiren paradoxa). To ryba słodkowodna, która zasiedla rzeki i rozlewiska Brazylii i Paragwaju. Występuje najczęściej w rejonie Basenu Amazonki. Prapłaziec osiąga do 125 centymetrów długości.

U prapłaźców to samce opiekują się ikrą i potomstwem. U młodych po sześciu tygodniach od narodzin zanikają skrzela zewnętrzne.

Dorosłe osobniki żywią się głównie roślinami i bezkręgowcami. Ryba ma garnitur niemalże ludzkich zębów, które służą jej do przegryzania kościstych ryb, małż, krewetek i ślimaków przed połknięciem. Prapłaziec, przystosowany do oddychania tlenem atmosferycznym, występuje bardzo blisko tafli wody, ale w okresach suszy potrafi zakopać się w błocie na głębokość 50 centymetrów, by nie wyschnąć.

– Jest w stanie zostać tam od dwóch do trzech lat, bez potrzeby wychodzenia na powierzchnię – powiedział Pablo Scarabotti z National Institute of Lumnology of Conicet.

Prapłaźce poławia się dla mięsa.


 

 

Źródło: geek.com, finance.yahoo.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating