Silne trzęsienie ziemi w pobliżu filipińskiego miasta San Pedro. Zginęła co najmniej jedna osoba, cztery zostały ranne.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,6 wystąpiło 3 minuty po północy z poniedziałku na wtorek – 18 sierpnia o 0:03. Epicentrum znajdowało się 13 kilometrów na wschód od filipińskiego miasta San Pedro położonego na wyspie Masbate. Zginęła co najmniej jedna osoba – podały lokalne władze. Był to emerytowany pułkownik policji. Ponadto cztery osoby zostały ranne.

Trzęsienie ziemi wystąpiło krótko po średnim oddziaływaniu magnetycznym, informacje poniżej.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią od 15-20 sierpnia

Tak zareagowały polskie sejsmometry oddalone od epicentrum o 10 tysięcy km

 

Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne podało, że hipocentrum znajdowało się na głębokości 30 kilometrów. Filipińska agencja sejsmologiczna poinformowała, że nie ma ryzyka wystąpienia tsunami.

Uszkodzone budynki

Silne wstrząsy uszkodziły drogi i budynki, w tym szpital i kompleks sportowy wykorzystywany jako nowe centrum kwarantanny koronawirusa.

– W moim domu spadały rzeczy, a mury sąsiadów pękły, niektóre nawet się zawaliły – powiedział Rodrigo Gonhuran, mieszkaniec liczącego ponad 50 tysięcy miasta Cataingan, które znajdowało się w pobliżu epicentrum.

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od ośmiu miesięcy na Filipinach, które położone są w”Pacyficznym Pierścieniu Ognia”, rejonie aktywnym sejsmicznie.

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating