Po zakończeniu ponad czteroletniej misji europejski satelita GOCE rozpadł się i spłonął w atmosferze – podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Do tej pory naukowcy nie mieli pewności, gdzie dokładnie spadł satelita – okazało się jednak, że jeden z użytkowników Twittera sfotografował ten moment z terenu Falklandów. ESA potwierdziła autentyczność tego zdjęcia.

 Zdjęcie spadającego satelity zrobił użytkownik „Bill Chater”/Twitter.com

Zdjęcie, na którym widać spadającego satelitę, zostało umieszczone w serwisie Twitter. Użytkownik Bill Chater napisał, że udało mu się sfotografować to zjawisko z terenu Falklandów.

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła, że na zdjęciu faktycznie jest spadająca satelita GOCE.

Satelita miał pięć metrów długości i ważył ponad tonę. Okrążał Ziemię na wysokości 229 kilometrów. Jego misja miała trwać dwa lata, ale przedłużono ją do ponad czterech.

GOCE badał grawitację naszej planety, dzięki czemu naukowcy wiedzą więcej na temat krążenia wody w oceanach, zmian klimatycznych czy trzęsień ziemi. W październiku skończyło mu się paliwo. Od tego momentu naukowcy oczekiwali wejścia satelity w atmosferę. Spodziewano się, że nastąpi to po dwóch tygodniach, ale doszło do tego dopiero po trzech.

Źródło: BBC/RMF/PAP, RMF24
0 0 votes
Article Rating