Satelita obserwacyjny Landsat 5 ustanowił nowy rekord świata. Jest najdłużej pracującym na orbicie satelitą, czym zapewnił sobie miejsce w historii astronomii. W ciągu kilku miesięcy zakończy kosmiczną misję i przejdzie na zasłużoną emeryturę.

 

Satelita Landsat 5 został wystrzelony w orbitę 1 marca 1984 roku i według początkowych założeń jego misja miała trwać zaledwie 3 lata. Za kilka dni minie jednak 29 lat odkąd Landsat 5 pracuje w kosmosie. W tym czasie satelita okrążył planetę ponad 150 tys. razy i przesłał na Ziemię ponad 2,5 mln fotografii.

Satelita wyposażony jest w narzędzie służące do obserwacji powierzchni Ziemi – skaner TM (tzw. Thematic Mapper), który fotografuje wybrany fragment Ziemi co 16 dni.

 

Załatwił go żyroskop

NASA już w grudniu ogłosiła, że Landsat 5 zakończy misję. Jej powodem jest awaria żyroskopu, który utrzymuje pozycję satelity na orbicie.

– To koniec działalności dla tego nadzwyczajnego satelity. Pracował przez prawie trzy dekady i jest testamentem dla inżynierów NASA, którzy wprowadzili go na orbitę, oraz dla zespołu USGS (United States Geological Survey – red.), który dbał o niego – napisała w oświadczeniu Anne Castle z amerykańskiego Departamentu Spraw Wewnętrznych.

W trakcie trwania swojej prawie 30-letniej misji w kosmosie Landsat 5 musiał stawić czoło wielu wyzwaniom, m.in. awarii baterii, a także stracie danych zapisywanych na dysku satelity.

Misja Landsat

W ubiegłym roku minęła 40. rocznica trwania programu Landsat, który wspólnie prowadzą NASA i Amerykańska Agencja Geologiczna (USGS). Uzyskane fotografie pomogły naukowcom dokumentować zmiany powierzchni Ziemi, m.in. topnienie lodowca i klęski naturalne oraz ludzki wpływ na środowisko.

Po orbicie oprócz Landsat 5, który w ciągu kilku miesięcy zakończy misję, od 1999 roku krąży jeszcze Landsat 7. Na początku lutego 2011 roku NASA wystrzeliła również ósmego satelitę, zwanego Landsat Data Continuity Mission (LDCM).

Zdjęcie przesłane przez Landsat 5 pokazuje obszar pożarów w Hiszpanii z 2011 roku

Źródło: Huffington Post, tm

 

0 0 votes
Article Rating