Sentinel-1 rozpoczął pracę 3 kwietnia i już uchwycił pierwsze obrazy radarowe Ziemi. Może je pozyskiwać bez względu na chmury, deszcz czy noc. Zaawansowana technologia satelity ma pomóc w poprawie zarządzania środowiskiem i obserwacji ewentualnych zagrożeń. Mimo, że obecnie znajduje się w fazie „rozruchu”, owoce pracy Sentinela-1 już teraz pokazują potężne możliwości radaru.

Pierwsza fotografia zrobiona przez Sentinel-1Pierwsza fotografia zrobiona przez Sentinel-1

Na pokładzie Sentinela-1 znajduje się zaawansowana aparatura potrzebna do monitorowania powierzchni ziemi. Obserwacje prowadzone są niezależnie od pogody. Satelicie nie przeszkadzają chmury, deszcz, czy noc.

Program Komisji Europejskiej

Głównym zadaniem satelity Sentinel-1 jest wsparcie projektu Copernicus prowadzonego przez Komisję Europejską. Program ma na celu poprawę zarządzania środowiskiem i ochronę życia codziennego. Satelita jest odpowiedzialny za pozyskiwanie i dostępność danych.

– Przestrzeń kosmiczna to dla Unii Europejskiej kwestia priorytetowa, zatwierdzony został już budżet na obydwa sztandarowe programy kosmiczne UE: Copernicus i Galileo, na kolejne siedem lat. Zainwestujemy prawie 12 mld euro w technologie kosmiczne. Dla mnie priorytetem jest zagwarantowanie, by działania finansowane z tego budżetu pomnożyły korzyści, jakie programy kosmiczne mogą przynieść obywatelom UE – powiedział Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

 

Faza rozruchu

Obecnie satelita nie jest jeszcze w orbicie operacyjnej. Znajduje się w fazie rozruchu, która potrwa około trzy miesiące. Pierwsze zdjęcia, które zrobił Sentinel-1 stanowią przedsmak tego, co jest on w stanie zrobić. 

Dyrektor programu, Volker Liebig powiedział: Jesteśmy niezwykle zadowoleni z pierwszego zestawu zdjęć.
 
– Obecnie znajdujemy się w bardzo wczesnym okresie życia satelity. Ale te zdjęcia z pewnością pokazują wachlarz możliwości jakie oferuje zaawansowana technologia satelity – dodał.

Zurbanizowana Bruksela

Pierwszy obraz został uchwycony przez Sentinela-1 w trybie „map” z obszaru miejskiego Brukseli 12 kwietnia 2014 r. Prócz gęstej siatki zabudowań stolicy Belgii, przedstawia rozmieszczenie roślinności, czy zbiorników wodnych w okolicy.

Powodzie w Namibii

Kolejne zdjęcie pokazuje obszar na równinie Caprivi w Namibii, która obecnie jest zalana przez rzeki Zambezi. Zdjęcie wykonano 13 kwietnia 2014 roku.
Powódź w Namibii
Powódź w Namibii

Topniejący lodowiec

Trzecie zdjęcie pokazuje lodowiec Pine Island na Antarktydzie.

Jak podaje magazyn „Nature Climate Change”, lodowiec Pine Island tracił co roku 20 miliardów ton lodu. Jest w nieodwracalnej fazie topnienia. Przyczynia się do podniesienia wód w oceanach.

Pine IslandPine Island

Półwysep Arktyczny

Ostatnia fotografia przedstawia Półwysep Antarktyczny. Jest to najbardziej wysunięta na północ część Antarktydy. Zdjęcie zrobiono 13 kwietnia.

Półwysep AntarktycznyPółwysep Antarktyczny

Zrobione zdjęcia lodowców przez zaawansowaną technologię satelity mogą być wykorzystywane m.in.: do analizy i odróżnienia cienkiego lodu od grubszego. Miałoby to zastosowanie w bezpieczeństwie żeglugi na wodach polarnych.

Szerokie zastosowanie satelity

Wynalazek ma wspierać systemy monitorowania i bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych, np: w przypadku trzęsień ziemi czy powodzi. Radar będzie na bieżąco obserwować strefy żeglugowe, przesyłać obrazy pokrywy lodowej i dostarczać informacji na temat wiatrów i falowania. Pomoże także wykrywać i monitorować statki czy platformy wiertnicze. Naukowcy pokładają ogromne nadzieje w swoim projekcie, który ma zwiększyć bezpieczeństwo ludności.

 

 

Źródło: tvnmeteo.pl, ESA
0 0 votes
Article Rating