W środę 3 lutego w miejscowości Ścienne (woj. zachodniopomorskie) stado jeleni wbiegło na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i załamał się pod ciężarem zwierząt. Zginęło blisko 20 sztuk. Okazało się, że zwierzęta mogły zostać spłoszone przez tzw. zbieraczy poroża czyhających na rogate złoto.

Poroże leżące w lesie nie powinno dziwić – jelenie raz do roku, kiedy kończy się okres godowy, zrzucają rogi. A właściwie rogi, u których podstawy tworzą się ubytki – same się odłamują. Wtedy przychodzą tzw. zbieracze. Niektórzy próbują je „zbierać” z głów jeleni.

Jelenie wpadły do jeziora nie bez powodu

W środę pod stadem jeleni zarwał się lód. Kilkadziesiąt zwierząt wpadło do wody. Większość zginęła. Jeszcze nie było wiadomo, skąd stado wzięło się na jeziorze. 4 lutego opublikowano wypowiedź przedstawicieli lokalnego koła łowieckiego, którzy twierdzą, że mają powody, aby twierdzić, że to zbieracze poroża płoszyli zwierzęta petardami, a te ze strachu wbiegły na zamarznięte jezioro.

Dzisiaj chcemy złożyć zawiadomienie o podejrzeniu o popełnieniu przestępstwa z artykułu o znęcaniu się nad zwierzętami. Dostaliśmy informację, bardzo wiarygodną, z podanym numerem rejestracyjnym samochodu i z nazwiskami ludzi, którzy petardami płoszyli jelenie.

– mówił Arkadiusz Borkowski z Koła Łowieckiego „Głowacz” w Szczecinie.

Zarówno leśnicy jak i myśliwi przyznają, że będąc w lesie, często natykają się na pułapki zastawione przez zbieraczy.

Wysypują buraki, przykrywają gałęziami, by zwierzęta zahaczyły o nie swoimi rogami i w ten sposób je zrzuciły. Czasem, nawet zawieszają pomiędzy drzewami siatki i linki.

– opowiadał Michał Kolasiński z koła łowieckiego.

Rogaty biznes, 150 złotych za kilogram poroża

Barbarzyńskie traktowanie tych zwierząt wynika z faktu, że na cenę poroża w skupie ma wpływ m.in. to, jak „świeże” ono jest. Skupy płacą do 150 złotych za kilogram, a zbieracze mogą się wzbogacić nawet o kilka tysięcy złotych w sezonie.

Z poroży w Europie produkuje się dodatki do mieszkań, ozdoby i meble, w Azji jest ono wykorzystywanie w medycynie. Popyt jest duży, stąd wiosną w lasach można spotkać prawie tylu zbieraczy poroża co grzybiarzy. I nie ma w tym nic złego, dopóki faktycznie skupiają się oni na zbieraniu rogów porzuconych przez jelenie, nie krzywdząc przy tym zwierząt.

 

 

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl
0 0 votes
Article Rating