– Cały świat musi współpracować ze sobą, żeby opracować system ostrzegania przed zderzeniem z tzw. obiektami bliskimi Ziemi – mówi raport opracowany przez członków Secure World Foundation (SWF), która chce uchronić świat przed niebezpieczeństwem nadciągającym z kosmosu.

„Uderzające w Ziemię asteroidy, komety i meteoroidy nie znają granic między krajami” – głosi hasło SWF. Dlatego działania fundacji zakrojone ą na szeroką skalę.

 

Jej przedstawiciele chcą nie tylko opracować międzynarodowy system ostrzegania (Information, Analysis and Warning Network, w skrócie IAWN), lecz także wydać czytelny dla ludności całego świata podręcznik, w którym zawarte zostałyby m.in. zasady zachowania się w razie zbliżającego się zderzenia.

Jak podkreślają działacze SWF, to nie jest łatwe zadanie. Przede wszystkim dlatego, że jak dotąd żaden taki – dotyczący zachowania się podczas kataklizmu – podręcznik nie powstał.

Kiedy jednak zostanie opracowany, SWF dopilnuje by dotarł do możliwie szerokiego grona odbiorców. Fundacja ma w tym celu zamiar prowadzić kampanię edukacyjną za pomocą mediów społecznościowych i telewizji.

Więcej nauki, mniej katastrof 

Kampania, jaką przeprowadzi fundacja, będzie w większym stopniu skupiać się na naukowym wymiarze obiektów bliskich Ziemi, a mniej będzie w niej nawiązań do mogącego nastąpić „końca świata”. Nie zabraknie w niej m.in. informacji o tym, jak asteroidy kilka miliardów lat temu ukształtowały Układ Słoneczny.

Po pierwsze – współpraca

W raporcie SWF na pierwszy plan wysuwa się konieczność podjęcia współpracy przez państwa całego świata.

– Dziś wiele uwagi poświęca się katastrofie, jaką spowodowałoby zniszczenie – mówi Michael Simpson z SWF. – Ten raport pokazuje, że o wiele gorsze skutki niż samo uderzenie, może mieć brak komunikacji i współpracy w obliczu zagrożenia – dodaje.

Źródło: space.com, tvnmeteo.pl

 

0 0 vote
Article Rating