Wyświetlacz melanopsynowy (ang. melanopic display) to rozwiązanie opracowane dla osób cierpiących na problemy ze snem i dla ludzi, którzy z różnych względów nie powinni odczuwać senności. Nowa technologia zespołu z Uniwersytetów w Manchesterze i w Bazylei ma zrewolucjonizować wyświetlacze w telewizorach, smartfonach, komputerach czy tabletach.

Wyświetlacz melanopsynowy pozwala użytkownikowi kontrolować pobudzające efekty kontaktu z ekranami. Można bowiem zmieniać ilość cyjanu w obrazach (co istotne, kolory nie stają się przy tym przekłamane).

Tradycyjne wyświetlacze bazują na 3 barwach podstawowych: czerwieni, zieleni i niebieskim, co odpowiada 3 typom fotoreceptorów (czopków) ludzkiego oka. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwajcarii dodali jeszcze 4. kolor – cyjan, który (zwykle w ciągu dnia) kontroluje fotoreceptory melanopsynowe siatkówki.

Ochotnicy oglądali film z uwzględnieniem lub bez cyjanu. Mieli oceniać, jak bardzo senni byli po projekcji. Dzięki próbkom śliny naukowcy mogli określić poziom melatoniny.

Gdy podczas eksperymentów uwzględniano światło z zakresu odpowiadającego cyjanowi, badani (11) byli bardziej czujni. Kiedy je eliminowano, czuli się bardziej senni i mieli wyższy poziom melatoniny.

Wyniki są naprawdę ekscytujące, bo pokazują, że regulując ekspozycję na światło z zakresu cyjanu, można wpływać na uczucie senności. Nasze badanie pokazuje też, w jaki sposób możemy wykorzystać tę wiedzę do ulepszenia wyświetlaczy. Skonstruowaliśmy nasz wyświetlacz melanopsynowy, modyfikując rzutnik multimedialny, ale uważamy, że ten sam dizajn da się zastosować w dowolnym rodzaju wyświetlacza – opowiada prof. Rob Lucas.

Wg naukowców, zmodyfikowany wyświetlacz pozwoli zasnąć uzależnionym od telefonu nastolatkom. Przyda się też osobom, które muszą na nocnej zmianie pracować przy komputerze.

 

0 0 vote
Article Rating