Serbski rząd ogłosił w czwartek stan wyjątkowy w związku z zagrożeniem powodziowym. Obowiązuje na terytorium całego kraju. Od kilku dni występują tam ulewne opady deszczu.

Podtopienia w Serbii

Podtopienia w Serbii

Stan wyjątkowy we wtorek 8 marca obowiązywał w 15 okręgach. W czwartek ogłoszono go już w całej Serbii.

 

Ewakuowano 171 osób

Policja w ciągu kilku ostatnich dni ewakuowała 171 osób, a ponad 700 obiektów infrastruktury miejskiej jest wciąż zagrożonych.

Podtopienia w Serbii, ewakuowano już 171 osób

Podtopienia w Serbii, ewakuowano już 171 osób

W wydanym oświadczeniu władze podały, że stan wyjątkowy wprowadzony został „jako środek zapobiegawczy w celu ułatwienia i przyspieszenia działania wszystkich organów państwowych, mających na celu ochronę życia ludzkiego i mienia oraz naprawienie szkód, wywołanych przez powodzie”.

Podtopienia w Serbii

Podtopienia w Serbii

 

Uczenie się na błędach

W 2014 roku Serbia także była nękana przez intensywne opady. Ulewy były wtedy najsilniejsze od ponad wieku. Wiele rzek wystąpiło z brzegów, niszcząc liczne drogi, mosty i budynki. Zginęło wtedy ponad 50 osób, a Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oszacował straty materialne na ok. 2 mld euro.

Niektórzy uważali wtedy, że służby państwowe nie zareagowały w porę, mimo ostrzeżeń meteorologów.

– Tym razem ogłaszamy profilaktycznie stan wyjątkowy. Jeśli opady deszczu będą wciąż trwać, istnieje niebezpieczeństwo wylania rzek i musimy być na to przygotowani – powiedział w czwartek minister spraw wewnętrznych, Nebojsza Stefanović.

Dodał także, że wojsko i policja będą pomagać przy wzmacnianiu zapór przeciwpowodziowych oraz w razie potrzeby, ewakuować ludzi.

Serbski serwis meteorologiczny zapowiada w najbliższych dniach kolejne opady deszczu.

 

Źródło: news.xinhuanet, weather, PAP, Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating