Zagrożenie lawinowe we włoskich Alpach. W Sestriere lawina wdarła się do budynku mieszkalnego. W Dolinie Aosty drogi zostały zasypane śniegiem, odcinając od świata kilka miejscowości. Konsulat RP w Mediolanie ostrzegł polskich turystów przed ponownymi intensywnymi opadami.

Chwile grozy przeżyli mieszkańcy wielorodzinnego domu mieszkalnego w miejscowości Sestriere koło Turynu na północy Włoch w nocy z poniedziałku na wtorek.

 

Lawina wpadła przez okna i drzwi

Na osiedlu San Vittorio przez drzwi i okna do budynku mieszkalnego wdarła się lawina. Ogromne ilości śniegu wpadły do mieszkań, powodując bardzo duże zniszczenia, przede wszystkim na parterze i pierwszym piętrze. Nikt nie odniósł obrażeń. W ostatniej chwili karabinierzy i strażacy zdołali ewakuować siedem rodzin. Łącznie w czasie kilkuminutowej akcji uratowano 29 osób.

Zwały śniegu runęły na blok w czasie, gdy w całym Piemoncie obowiązywał najwyższy stopień zagrożenia lawinowego. Ostrzegano przed możliwością zejścia lawin o wielkich rozmiarach. Nikt jednak, jak podkreślają włoskie media, nie spodziewał się takiego dramatu i nie pamięta, by tego typu zdarzenie kiedykolwiek wcześniej miało miejsce.

Sestriere to znany alpejski ośrodek sportów zimowych, miejsce zawodów olimpijskich w 2006 roku.

Miasteczka odcięte od świata

W wyniku zejścia lawiny miasteczko Sestriere zostało odcięte od świata, podobnie jak wcześniej inne miejscowości w Alpach, między innymi Cervinia, Cogne i Gressoney w Dolinie Aosty. Lawiny zeszły tam na kilka głównych dróg dojazdowych.

W poniedziałek w Dolinie Aosty lawina zeszła na drogę dojazdową w rejonie popularnej miejscowości turystycznej Cogne. Na drodze zaległa warstwa śniegu o wysokości 7-8 metrów.

Konsulat RP w Mediolanie ostrzegł polskich turystów przed ponownymi intensywnymi opadami śniegu w Dolinie Aosty i poinformował o zamknięciu drogi między miejscowościami Valtournenche i Cervinia.

„Zalecamy zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb” – zaapelowała polska placówka we Włoszech.


 

Źródło: tvn24, http://www.tgcom24.mediaset.it/cronaca/piemonte/maltempo-inagibile-l-edificio-travolto-da-una-slavina-a-sestriere_3116200-201802a.shtml

 

0 0 vote
Article Rating