Astronomowie z Uniwersytetu Hawajskiego sfotografowali asteroidę 99942 Apophis, która stała się słynna po tym, jak w 2004 roku ogłoszono, że jej szansa za zderzenie z Ziemią w 2029 roku wynosi aż 1 do 37. Dziś właściwie wyklucza się takie zagrożenie w tym terminie.

Apophis w 2029 roku minie jednak Ziemię w niedużej odległości (około 36 tysięcy kilometrów), co oznacza, że będzie widoczna nawet gołym okiem, jako szybko poruszający się po niebie obiekt. Negatywną konsekwencją tak bliskiego przelotu koło Ziemi może być zmiana orbity asteroidy, co w przyszłości, już po 2029 roku może ostatecznie doprowadzić do zderzenia z Ziemią.

Właśnie dlatego astronomowie starają się regularnie obserwować Apophis i dzięki temu coraz dokładniej wyznaczać jej tor w przestrzeni kosmicznej. Ta wiedza można się w przyszłości okazać bezcenna, gdy będą podejmowane próby zapobiegnięcia zderzeniu.

Najnowsze fotografie, z 31 stycznia, zostały wykonane 2,2-metrowym teleskopem znajdującym się na szczycie hawajskiego wulkanu Mauna Kea.

Źródło: PAP, http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,Sfotografowano-asteroide-ktora-miala-zniszczyc-Ziemie,wid,13220625,wiadomosc.html

0 0 vote
Article Rating