Gwiazda miliony razy jaśniejsza od Słońca Eta Carinae została sfotografowana za pomocą kosmicznych i naziemnych teleskopów. Takie szczegółowe obserwacje tej bardzo niestabilnej gwiazdy pomogą przewidzieć, kiedy może nastąpić eksplozja, która może być spektakularnym widokiem.

Eta Carinae 2

System gwiezdny Eta Carinea jest naprawdę fenomenalny. W pobliżu naszej planety nie ma tak dużego zespołu gwiazd. Są to dwie gwiazdy krążące wokół siebie, większa jest 120 razy cięższa od Słońca, a mniejsza – 30 razy. Jest to również bardzo niestabilne ciało niebieskie. W 1983 roku doszło do eksplozji, która spowodowała, że system ten stał się drugim co do jasności punktem na naszym niebie.

Interakcje między gwiazdami Eta Carinae

Z czasem Eta Carinae świeci coraz słabiej, ponieważ układ znalazł się w chmurze pyłowej. Procesy na Eta Carinea wyrzucają gęstą chmurę gazu i pyłu, przez co mniejsza z gwiazd była mniej widoczna. Przez dłuższy czas naukowcy debatowali, czy druga z gwiazd w ogóle istnieje. Naukowcy z NASA za pomocą teleskopu Hubble’a zaobserwowali interakcję między gwiazdami. Powstało bardzo dokładne zdjęcie Eta Carinae z otaczającą chmurą gazu i popiołu. Eksperci twierdzą, że dzięki tym obserwacjom będą w stanie znaleźć wskazówki świadczące o przyszłej eksplozji.

Eta Carinae

Wybuch promieniowania rentgenowskiego

Orbity obu gwiazd są wydłużone, a w momencie kiedy znajdują się najbliżej siebie, powstają wybuchy promieniowania rentgenowskiego. Do jednego takiego wyrzutu doszło w 2014 roku. Naukowcy, aby zobrazować tok myślenia, użyli drukarki 3D do tworzenia modeli systemu El Carinae na różnych etapach orbitalnych.

Eksperci twierdzą, że kluczem do tego, co było obserwowane w ostatnich trzech zbliżeniach gwiazd, jest sposób interakcji dwóch ciał – tworzenia się chmury pyłu i i wiatru gwiazdowego.

– Staramy się zrozumieć złożone procesy tego niezwykłego obiektu, ale długa droga jeszcze przed nami. Chcemy zrozumieć przeszłość oraz przewidzieć przyszłość – mówi dr Ted Gull z NASA, który bada El Carinae.

 

Źródło: iflscience.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating