Co najmniej 2 osoby zginęły po tym jak w nocy z wtorku na środę 6-piętrowy budynek runął na budowany obok blok. Do katastrofy doszło we wsi Shahberi, 45 km na wschód od stolicy Indii, Delhi. Pod gruzami może być uwięzionych nawet 50 osób – podała agencja Reutera powołując się na lokalne media. Na miejscu trwa akcja ratunkowa.

Wydobyliśmy dwa ciała. Trudno powiedzieć, ile osób może być pod gruzami. Byli tu głównie pracownicy budowy – powiedział Ram Kumar z policji.

Pojawiają się sprzeczne informacje na temat liczby poszukiwanych osób. Według wstępnych informacji szefa straży pożarnej Aruna Kumara Singha – to co najmniej 12 mężczyzn, jednak agencja Reutera powołując się na lokalne media podaje, że może to być nawet 50 osób.

Przedstawiciel sztabu akcji ratowniczej Kriszan Kumar powiedział agencji Associated Press, że w operacji uczestniczy ponad 100 ratowników wyposażonych w kilofy, piły łańcuchowe i młoty udarowe.

Na razie nie podano przyczyny zawalenia się budynku. Policja podejrzewa, że konstrukcja gmachu mogła zostać naruszona przez prace budowlane – 6-piętrowy budynek runął na budowany obok blok.

Przyczyną katastrof budowlanych w Indiach często jest niesolidność wykonania i lekceważenie przepisów budowlanych. Pod koniec lipca ubiegłego roku 17 osób zginęło, a 30 odniosło obrażenia w wyniku zawalenia się 4-kondygnacyjnego budynku na przedmieściach Bombaju. Niedługo później – w sierpniu co najmniej cztery osoby zginęły w wyniku zawalenia się 5-piętrowego budynku mieszkalnego w Bombaju. W 2013 roku w Bombaju doszło do najtragiczniejszej od dziesięcioleci katastrofy budowlanej w Indiach. Nielegalnie wzniesiony wielopiętrowy budynek zawalił się; zginęły wówczas 74 osoby.


Źródło: rmf24, PAP, Reuters, https://www.financialexpress.com/india-news/greater-noida-building-collapse-live-updates-shahberi-village-rescue-operation-ndrf/1248800/
0 0 votes
Article Rating