Silne burz słoneczne zagrażają Ziemi co około 100 lat, eksperci ostrzegają, że są już „spóźnione”. Badacze opublikowali pierwszą w dziejach mapę ukazującą regiony w USA, które są najbardziej narażone na burze słoneczne. Stworzono ją na podstawie pomiarów burz GM oraz skał o właściwościach magnetycznych, z których wynika, iż Minnesota jest obszarem najbardziej narażonym na skutki uderzenia materii słonecznej.

silne-burze-sloneczne-pojawiaja-sie-srednio-co-100-lat-eksperci-stworzyli-mape-ukazujaca-zagrozone-rejony-w-usa

Czerwone i czarne kropki reprezentują obszary o najwyższym ryzyku, zielone i żółte są najniższe, a szary oznacza, że nie ma jeszcze odpowiedniej ilości danych do mapowania zagrożenia geoelektrycznego.

Burze słoneczne mogą zakłócać ziemskie pole magnetyczne i niszczyć naszą sieć elektryczną. Według oficjalnych ostrzeżeń, potężny impuls elektromagnetyczny może spowodować na całym świecie szkody szacowane na 2,6 biliona dolarów i zniszczyć współczesną cywilizację.

Burze słoneczne to wybuchy na powierzchni Słońca. Kiedy ta energia zostaje nagle uwolniona, gorące gazy są przyspieszane i podróżują z dużą prędkością w kierunku Ziemi.

Dane magnetotelluryczne zostały zaczerpnięte z EarthScope National Science Foundation w USA, która monitoruje przewodność elektryczną ziemi przy użyciu setki czujników zlokalizowanych w wielu miejscach kraju. Podczas badania, magnetotelluryczne sygnały zbierane są przez duże elektrody wprowadzone w ziemię.

Informacje te mówią ekspertom, jakie są warstwy skał, poziomy wód gruntowych i inne czynniki, które mogą wpływać na przewodność tego regionu – również ujawnia, ile energii elektrycznej w tym rejonie może wyprodukowywać burza geomagnetyczna.

 

Źródło: dailymail.co.uk
0 0 votes
Article Rating