Od piątku, 16 marca zaczną narastać oddziaływania magnetyczne, co wywoła kolejne burze jonosferyczne.

Niebieskim kolorem zaznaczona jest dziura koronalna, a czerwonym lewitująca plazma, która nie utworzyła jeszcze dziury koronalnej.

Pierwszy, najsłabszy szczyt oddziaływań wystąpi w sobotę po południu, drugi – silniejszy wystąpi w nocy z niedzieli na poniedziałek, trzeci najsilniejszy wystąpi w środę, 21 marca. Ostatni w nocy z soboty na niedzielę (24/25 marca) i będzie dość silny, ale słabszy od poprzedniego. Poniżej wykres.

Najsilniejsze burze jonosferyczne pojawiają się na początku, w szczycie i na końcu oddziaływania, więc znów będzie burzliwy okres. Zbliżamy się do Jowisza i Saturna, a te dwa gazowe olbrzymy mają największy wpływ magnetyczny na naszą planetę, więc niestety, ale będzie tylko gorzej.
Za sprawą ogromnej strefy z lewitującą plazmą na wschodzie tarczy Słońca od wczesnych godzin porannych trwa burza jonosferyczna.

 

Dziury koronalne

Zaznaczona na czerwono strefa, gdzie znajduje się duża ilość lewitującej plazmy, poprzez emisję elektronów będzie powodowała ciągły wzrost siły burzy JS. Od 18-20 marca na wprost Ziemi mogą się utworzyć z tej plazmy dziury koronalne, co tylko zwiększy efekt. 22 marca na wprost Ziemi pojawi się trochę większa dziura koronalna, która będzie się rozciągała pasem od równika po biegun południowy.

 

To już było – Dziura koronalna i plama słoneczna.

Dziura koronalna (ciemna struktura), o której pisałem poprzednio ewoluowała zgodnie z wyliczeniami.

 

Plama słoneczna, o której pisałem na zachodzie na krótko zwiększyła swoją aktywność, ale nie pojawił się rozbłysk.
Tak wyglądał ostatni tydzień.

 

Ostatnie silne oddziaływania wywołały wzrost aktywności sejsmicznej. Kolejne oddziaływania również mogą wpłynąć na sejsmikę planety.

Magnitudy od 5.0

Pogoda

Taka ciekawostka odnośnie prognozy pogody, może Wam się przyda.
Numerycznie przedstawiona temperatura, opady deszczu i siła wiatru.
To tak eksperymentalnie, a prognozy dostępne są w LosyZiemi: LosyZiemi.pl/dzial-pomiarow/ostrzezenia-meteorologiczne

 

Ciekawostka, o której już wcześniej pisałem: Po silnych oddziaływaniach magnetycznych często zmienia się prognozowana pogoda.
Zobaczymy co będzie po tych dwóch silnych oddziaływaniach między 20, a 26 marca.

 

Zdarzenia, o których pisałem, gdy trwały silne burze jonosferyczne: LosyZiemi.pl/category/burze-geomagnetyczne-2

 


Burze GM i JS

Burze geomagnetyczne i jonosferyczne, to ogólnie mówiąc drgania ziemskiego pola geomagnetycznego w trzech osiach.
W trakcie burz GM i JS występują zakłócenia w działaniu urządzeń wykorzystujących komunikację radiową, czyli telefony i smartfony, GSM, TV naziemna i satelitarna, lokalne WiFi, GPS, itp.
Zakłócenia i problemy występują głównie w przypadku, gdy dane urządzenie nadawczo-odbiorcze jest na pograniczu zasięgu nadajnika.

W czasie burz GM i JS, dość często występuje u ludzi szum uszny, bóle głowy, bóle stawów, kręgosłupa i inne dolegliwości.

Ludzie są poddenerwowani, inni agresywni, wzrasta wtedy ilość udarów mózgu, zawałów serca, wypadków drogowych, itd.
Bardzo często w czasie burz GM i JS ujawniają się niezrównoważone osoby, które atakują i zabijają innych. Najczęściej nożownicy ,”kierowcy chodnikowi” i ludzie z pistoletami.

Burza jonosferyczna spowodowana jest wysokoenergetycznymi elektronami, które emitowane są z dziur koronalnych i plam słonecznych. Występują również w trakcie zaburzeń ziemskiego pola magnetycznego.
Elektrony trafiają do jonosfery poprzez pasy Van Allena, następnie gromadzone są tam. Jonosfera rozszerzając się, generuje drgania magnetyczne.

W trakcie silnych burz geomagnetycznych i jonosferycznych, występują zazwyczaj drobne i płytkie wstrząsy sejsmiczne, a krótko po burzach silne trzęsienia ziemi.

Wszystko zależy od energii danej burzy i wielkości skoków, czyli gwałtownego narastania lub opadania energii drgań magnetycznych.

W trakcie burz GM i JS można obserwować podnoszenie się poziomu lawy w aktywnych wulkanach jakim jest np. wulkan Kilauea na Hawajach oraz silne erupcje piroklastyczne jakie występują np. w wulkanach Popocatépetl i Colima w Meksyku lub przy silniejszych i dłuższych burzach wulkan Etna we Włoszech.

Po silnych burzach GM i JS w Europie występuje zazwyczaj zmiana pogody poprzez gwałtowne przesuwanie się wiru polarnego. Nad oceanami pojawiają się wtedy cyklony i burze tropikalne.

 

Więcej informacji na Forum.LosyZiemi.pl – “Wyczuwanie” aktywności Słońca (wymagana rejestracja).


Zabraniam kopiowania oraz przetwarzania zamieszczonych przeze mnie informacji bez mojej wiedzy i zgody.
Podstawa prawna: Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170

 

 

Źródło: LosyZiemi
0 0 vote
Article Rating