Silne trzęsienie ziemi wystąpiło we wtorek, 21 sierpnia o godzinie 21:31 UTC w Wenezueli, wstrząsy odczuwalne również w sąsiedniej Kolumbii, na Trynidadzie i Tobago

Magnituda wstrząsów wyniosła 7.3 w skali Richtera, jest to energia 5.6 peta dżuli, czyli 1.56 TWh.

 

Trzęsienie ziemi wystąpiło na głębokości 123 km według USGS, a 112 km według EMSC.
Wstrząsy na tej głębokości nie powodują dużych zniszczeń, gdyby wystąpiły do głębokości 40 km, zniszczenia byłyby ogromne.

W stolicy Caracas ewakuowano ludzi z wysokich budynków. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Ich epicentrum znajdowało się w stanie Sucre, w odległości 20 km od słabo zaludnionego półwyspu Cariaco.

Przez krótki czas obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami – informowało amerykańskie Centrum Tsunami na Pacyfiku.

W najbliżej położonym od epicentrum mieście Cumana początkowo mówiono o wielu rannych w centrum handlowym, gdzie urwała się winda. Informacje te jednak nie potwierdziły się.

Wenezuelskie władze zapewniły, że nie ma doniesień o osobach rannych czy znacznych zniszczeniach. Wstrząsy nie zakłóciły prac rafinerii naftowych. Wenezuela jest światowym potentatem w wydobyciu tego surowca.

„Moje łóżko było jak z wody”

Jak podał minister spraw wewnętrznych Nestor Reverol, przechyliło się pięć ostatnich pięter wieżowca znanego jako „Torre de David”, który ma 45 kondygnacji. Budynek jest opuszczony od 1994 roku.

Mieszkańcy nadmorskiego miasta Cumana, stolicy stanu Sucre, twierdzili, że wstrząsy były długie i przerażające. Wielu w popłochu wybiegło na ulice, obawiając się również wstrząsów wtórnych.

– Położyłam się do łóżka, oglądałam wiadomości w telewizji i nagle moje łóżko zaczęło się ruszać, jakby było zrobione z wody – opowiadała Elia Sanchez z Cumany. – Musieliśmy zbiec z dziewiątego piętra. Wydawało się, że to się nigdy nie skończy – dodała.

Inna mieszkanka miasta, Rosymer Rodriguez, zaznaczyła, że nie widziała żadnych większych zniszczeń, jednak ludzie byli przestraszeni.

Wstrząsy też w regionie

Wstrząsy były odczuwalne również w sąsiedniej Kolumbii, także w jej stolicy – Bogocie.

– Był moment paniki, myśleliśmy o najgorszym – powiedziała 29-latka z Bogoty Jimena Valencia.

Ziemia zatrzęsła się w pobliskich krajach wyspiarskich, między innych w St. Lucii i Trynidadzie i Tobago. W tym drugim popękały budynki, zniszczeniu uległy też samochody, na które zwalił się gruz. Wystąpiły również przerwy w dostawie prądu, a w Port of Spain, stolicy Trynidadu, powstały korki uliczne.

Geofizyk USGS Jessica Turner z rozmowie telefonicznej z agencją informacyjną Reutera podkreśliła, że niektóre wstrząsy mogły być słabsze, ponieważ wystąpiły na znacznej głębokości.

– Trzęsienie o magnitudzie 7.3 powoduje zniszczenia, zwłaszcza w tym rejonie świata budynki są zagrożone. Ziemia jest zdolna do pochłonięcia części energii, jednak podczas trzęsienia o magnitudzie 7.3 produkuje jej dużo – dodała.

 

Tak zareagowały sejsmografy na terenie Polski.

LosyZiemi – Prognoza oddziaływań magnetycznych do końca sierpnia; od wschodu tarczy Słońca zbliża się duża dziura koronalna

Głębokości trzęsień ziemi – ostatnie 29 dni

 

Tylko w regionie Wenezueli.

Źródło: USGS, EMSC, tvn24
0 0 vote
Article Rating