Ponad dwa miliardy dolarów – tyle kosztował Kościół na całym świecie skandal pedofilii wśród księży. Takie dane przedstawili amerykańscy eksperci podczas trwającego w Rzymie sympozjum na temat walki z dewiacjami seksualnymi w szeregach duchowieństwa.

Michael Bemi, prezes stowarzyszenia National Catholic Risk Retention oraz Patricia Neal, konsultantka programu obrony dzieci z Oklahomy, zaprezentowali swoje dane podczas sympozjum pod hasłem „Ku uzdrowieniu i odnowie” na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Zjechali się na nie biskupi ze 110 krajowych episkopatów.

Amerykanie podkreślili, że przedstawiona przez nich suma – ponad dwa miliardy dolarów, to łączne straty finansowe ponoszone przez Kościół. Nie chodzi tylko o kwoty odszkodowań dla ofiar, ale wszystkie szkody włącznie ze skutkami spadku liczby wiernych. – To szkody dla całej misji Kościoła – ogłosili amerykańscy delegaci podczas obrad.

Międzynarodową konferencję, odbywającą się przy wsparciu Watykanu i z udziałem przedstawicieli kilku kongregacji, zakończy prezentacja inicjatyw na rzecz walki z pedofilią i prewencji. Jedną z nich będzie powołanie Centrum na Rzecz Ochrony Dzieci z siedzibą w Monachium i ośrodka kształcenia on-line przygotowującego materiały edukacyjne dla duszpasterzy na temat zapobiegania i reagowania w przypadkach takich nadużyć.

Źródło: tvn24.pl

 

Seksualne wykorzystywanie dzieci „jest od zawsze plagą naszego społeczeństwa i naszego Kościoła” – powiedział amerykański ksiądz Stephen Rossetti podczas trwającego w Rzymie sympozjum biskupów z całego świata na temat skandalu pedofilii. 

– To zło prześladuje nas od stuleci – podkreślił w wystąpieniu na obradach, odbywających się pod hasłem „Ku uzdrowieniu i odnowie” na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie z udziałem przedstawicieli 110 episkopatów i przełożonych 30 zgromadzeń zakonnych. To pierwsza taka narada w historii Kościoła.

Ksiądz Rossetti zauważył, że już podczas Soboru w mieście Elvira w Hiszpanii w 306 roku uchwalono kanon, zgodnie z którym „tym, którzy wykorzystują seksualnie dzieci będzie odmawiana komunia święta, także w obliczu śmierci”.

– Wydaje się, że przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci były tak liczne w Hiszpanii 1700 lat temu, że wymagało to specjalnego kanonu – oświadczył ksiądz ze Stanów Zjednoczonych.

Dodał następnie, że kiedy pod koniec lat 90. minionego wieku wybuchł skandal pedofilii w USA, mówiono w Kościele, że to tylko amerykański problem.

– Potem powiedziano, że to tylko problem strefy angloamerykańskiej, potem, że to tylko problem Zachodu. Potem jednak wydarzyło się to we Włoszech, w Niemczech, w innych krajach – przypomniał.

– Dzisiaj nareszcie Kościół jest świadom tego, że nadużycia ze strony duchowieństwa to problem całego świata – stwierdził ks. Rossetti z Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie.

Na rzymskim sympozjum głos zabrała także ofiara wykorzystywania, Marie Collins, która opowiedziała biskupom o swych doświadczeniach z dzieciństwa, gdy jako 13-latka padła ofiarą pedofilii w szpitalu. – Zaczęłam wracać do zdrowia w dniu, w którym mój gwałciciel przyznał się przed sędzią do winy – podkreśliła kobieta.

– Sprawiedliwość jest koniecznością dla ofiar wykorzystywania seksualnego ze strony duchowieństwa – stwierdziła.

 

Źródło: wiadomosci.wp.pl
0 0 votes
Article Rating