Słońce drugi dzień jest w miarę spokojne, jednak 10 marca na niedalekim wschodzie wystąpi szczyt średniej siły strefy magnetycznej. Strefy tworzą się na kilka dni przed szczytami, ich polaryzacja słabnie przez kilka dni po szczytach.

W środę 10 marca wystąpi średniej siły strefa magnetyczna o długości około 6 stopni, z środkiem 22 stopnie na wschód względem Ziemi. Plamy mogą zwiększać aktywność na kilkadziesiąt godzin przed szczytem silnej strefy magnetycznej i do kilkudziesięciu stopni na wschód i zachód względem środka.

Aktywność Słońca od początku 2023 roku

Strefa będzie zagrożeniem dla plam, które przejdą przez nią w najbliższych dniach, aż do około 14 marca. Druga strefa powstanie po przeciwnej stronie Słońca, czyli 158 stopni na zachód. Plamy, które przejdą przez wschodnią strefę mogą być bardzo aktywne. Strefy magnetyczne bardzo często rozrzedzając fotosferę tworzą nowe plamy słoneczne, a już istniejące często zwiększają swoją powierzchnię jak i aktywność.

Pamiętajcie, że na szerokości geograficznej, na której mamy większość plam, fotosfera przesuwa się z prędkością 90 stopni na tydzień (około 13 stopni na dobę).


Aktualizacja 10.03, 23:35

Wyrzut plazmy z okolic 150 stopnia zachodniego, czyli w okolicach strefy magnetycznej.

 

Źródło: LosyZiemi.pl
0 0 votes
Article Rating