W ostatnich dniach Słońce stało się spokojne po bardzo dużej aktywności sprzed ponad tygodnia. 2 czerwca na niedalekim wschodzie wystąpi szczyt średniej siły strefy magnetycznej. Strefy tworzą się na kilka dni przed szczytami, ich polaryzacja słabnie przez kilka dni po szczytach.

W piątek 2 czerwca wystąpi średniej siły strefa magnetyczna o długości około 4 stopni, z środkiem 45 stopni na wschód względem Ziemi. Plamy mogą zwiększać aktywność na kilkadziesiąt godzin przed szczytem silnej strefy magnetycznej i do kilkudziesięciu stopni na wschód i zachód względem środka.

 

Kolejna średniej siły strefa magnetyczna o długości około 8 stopni wystąpi w środę 7 czerwca. Środek znajdzie się 105 stopni na wschód względem Ziemi.

W piątek 9 czerwca wystąpi średniej siły strefa magnetyczna o długości około 6 stopni, z środkiem 97 stopni na wschód względem Ziemi.

Do 28 maja, 12:32 UTC

Strefa ze szczytem 2 czerwca będzie zagrożeniem dla plam, które przejdą przez nią w najbliższych dniach, aż do około 5 czerwca. Druga strefa powstanie po przeciwnej stronie Słońca, czyli 135 stopni na wschód. Plamy, które zbliżą się do strefy mogą być bardzo aktywne. Strefy magnetyczne bardzo często rozrzedzając fotosferę tworzą nowe plamy słoneczne, a już istniejące często zwiększają swoją powierzchnię jak i aktywność.

 

Jak na razie na wschodzie jest dość spokojnie, ale to może szybko się zmienić

Wczoraj wystąpił tam potężny wyrzut plazmy.

 

Dziury koronalne

Dwie dziury koronalne na wprost Ziemi mogą znacząco zwiększyć swoją powierzchnie, wiec będą emitowały elektrony i dużą ilość wiatru słonecznego.

 

 

Źródło: LosyZiemi.pl