Na wschodzie tarczy Słońca pojawiła się dość aktywna plama o numerze 2680, z której oprócz częstych dżetów wystąpiły już dwa małe rozbłyski i wyrzuty plazmy (CME).

Plama na wprost Ziemi znajdzie się równo za 3 dni, czyli około północy z piątku na sobotę (15/16 września).

Tuż pod drogą, jaką będzie przemieszczać się plama 2680 w tej chwili znajdują się dwie strefy magnetyczne. W okolice pierwszej plama zbliży się w czwartek około południa, a w okolice drugiej w piątek wieczorem, co skutkować może wzrostem aktywności. Nad plamą wisi dodatkowo wiązka plazmy, która wkrótce może się oderwać.

Zaledwie 24 godziny na wschód od plamy 2680 znajduje się mocno rozrzedzona fotosfera, która wkrótce może stać się plamą o numerze 2681 i może być znacznie bardziej aktywna od 2080, gdyż przejdzie bezpośrednio przez strefy magnetyczne. Zakładając, że będą one jeszcze w tych miejscach.

Plama 2680 wygenerowała na razie 2 rozbłyski w klasie C.

Na wprost Ziemi znajduje się sporej wielkości dziura koronalna, o której pisałem w sobotę (link na końcu). Plazma znajduje się głównie na północy, ale na wprost Ziemi też jest jej nie mało.

Z powodu dziury koronalnej mamy już kolejny dzień burzę jonosferyczną, o objawach można przeczytać na Forum (konieczna rejestracja).

 

Słońce – Kolejna dziura koronalna wkrótce znajdzie się na wprost Ziemi, na szczęście głównie na północy

 

Źródło: LosyZiemi
0 0 votes
Article Rating