Na wschodzie tarczy Słońca pojawiły się dwie bardzo groźne grupy plam o numeracji 1967 pod równikiem i 1968 nad równikiem.

Grupa plam 1967 jest w tej chwili bardzo aktywna, wygenerowała już kilka rozbłysków klasy M i wkrótce może wygenerować kolejne silne rozbłyski, które będą mogły w pewnym stopniu zagrozić Ziemi.


Koronalne wyrzuty masy (CME) widoczne od strony Ziemi – ostatnie 2 dni

Plamy te bardzo szybko zwiększyły swoją aktywność na wschodzie, ale równie szybko mogą tą aktywność zmniejszyć, tak jak było w poprzednich, podobnych sytuacjach.

Grupa plam 1967 posiada konfigurację magnetyczną Beta-Gamma-Delta

Ostatnie 6 godzin aktywności Słońca

Aktywność obszarów na Słońcu z instrumentu EVE satelity SDO

Z obserwacji wynika, że największy wpływ na magnetyzm, a zarazem na aktywność naszej gwiazdy mają trzy planety naszego Układu Słonecznego: Merkury, Ziemia i Jowisz.

Planety te mają bardzo silne pole magnetyczne, które w bardzo dużym stopniu wpływa na aktywność Słońca.

Układ planet 28.01.2014 r.

Wschodzące plamy słoneczne.

Magnetogram

 

Dziura koronalna

Wkrótce na wschodzie pojawi się bardzo duża dziura koronalna, która wywoła standardowo kilkudniową burzę geomagnetyczną na Ziemi. Ciemnozielone plamy, które widoczne są na zdjęciu z satelity STEREO-B ukazują plazmę, która wisi nad koroną Słońca, to jest właśnie dziura koronalna. Fale elektromagnetyczne odbijają się między plazmą i fotosferą, przez co wzmacniają się zanim opuszczą gwiazdę. Gdy docierają do magnetosfery naszej planety wywołują drgania magnetyczne w osi pionowej.

Dyskusje o Słońcu prowadzimy na Forum.LosyZiemi.pl

 

Trwa burza geomagnetyczna

Od piątku 24 stycznia mamy prawie ciągłą burzę, która jedynie zmniejsza lub zwiększa swoją intensywność.

Zawsze na silną burzę geomagnetyczną reaguje nasza planeta wstrząsami sejsmicznymi i erupcjami wulkanicznymi, o czym pisałem w ostatnich daniach.

Aktualne pomiary pola magnetycznego można zobaczyć w dziale pomiarów na Forum.LosyZiemi.pl

Jak już wiemy, burze geomagnetyczne mocno wpływają na nasze życie i samopoczucie, można o tym poczytać w dziale, który jest temu zagadnieniu poświęcony na Forum.LosyZiemi.pl

Ból głowy, rozdrażnienie, brak koncentracji, to podstawowe symptomy wystąpienia silnej brzy geomagnetycznej u osób po trzydziestym roku życia.

Aktualne skoki pola magnetycznego.

 

Bardzo ważna sprawa – Serwer

Przypomnę również, że od prawie dwóch tygodni zbieramy na nowy serwer, który za ponad miesiąc trzeba będzie wykupić.

Jest to jedna z dwóch zbiórek pieniędzy, które musimy wspólnie zrealizować w najbliższym czasie i mam nadzieję, że pomożecie w tym przedsięwzięciu.

Więcej informacji znajduje się na www.LosyZiemi.pl/dotacje

Źródło: LosyZiemi.pl
0 0 votes
Article Rating