W piątek i w sobotę 13-14.06.2014 r.  dotrze do nas plazma z ostatnich koronalnych wyrzutów masy na Słońcu, które nastąpiły 10 i 11 czerwca i wywoła burzę geomagnetyczną.

Źródło: NASA

Rozbłysk klasy X2.2, Źródło: NASA

W ciągu zaledwie 24 godzin Słońce wygenerowało trzy razy silne rozbłyski klasy X i wyrzuciło ogromne strumienie plazmy.Koronalne wyrzuty masy wystąpiły 10 czerwca o 11.41 i o 12.55 UTC, a także 11 czerwca o 9.05. Rozbłyski słoneczne są na ogół nieszkodliwe dla człowieka, ponieważ atmosfera ziemska pochłania większość niebezpiecznych cząsteczek, które emituje nasza dzienna gwiazda. Jednak, jeśli energia, która płynie ze Słońca zostanie bezpośrednio skierowana w Ziemię, szkody mogą być poważne.Rozbłysk X2.2 2014.06.10Nieprawidłowe działanie satelitów, zakłócenie łączności, uszkodzenie sieci przesyłowej energii elektrycznej – to tylko niektóre z nich. Naukowcy z NOAA prognozują, że w piątek pewna część cząsteczek dotrze do naszej planety.

Według ekspertów skala zjawiska nie będzie na tyle poważna, żeby mówić o katastrofie, może jednak stać się tak, że zakłócone zostanie działanie satelitów i zakłócona komunikacja GSM.

CME 2085 2014.09.12_

Kolejne groźne sytuacje

Po północy poleciała ogromna ilość plazmy, która wkrótce zahaczy magnetosferę Ziemi.

Plamy od wschodu do zachodu tarczy są bardzo aktywne i mogą wygenerować rozbłyski w najwyższej klasy energetycznej.

 

Dwa rozbłyski na jednym filmie.

Ostatni poważny koronalny wyrzut masy trafił w Ziemię w 1859 roku. Zaburzenia ziemskiego magnetyzmu, które były jego efektem, spowodowały awarie sieci telegraficznych w Europie i w Ameryce Północnej. Na Karaibach można było wtedy dostrzec zorzę polarną.

A ponieważ w 1859 roku świat nie był uzależniony od elektroniki, tak naprawdę nie do końca wiadomo, co nastąpi w piątek, kiedy do Błękitnej Planety dotrze wiatr solarny.

 

Dyskusja na Forum.LosyZiemi.pl

0 0 votes
Article Rating