Dożywają ponad 100 lat, mogą nie jeść nawet 10 i potrafią wykryć pole magnetyczne Ziemi. Mowa o niezwykłych stworach, które zamieszkują jaskinie południa Europy. Już wkrótce w słoweńskiej jaskini może wykluć się 57 osobników.

Odmieniec jaskiniowy -2

Smocze jaja” są niedostępne dla świata. Znajdują się głęboko pod ziemią, w jaskini Postojna na terenie Słowenii. Można do nich dotrzeć jedynie podziemnym pociągiem, który udostępniony jest wyłącznie dla naukowców badających te stworzenia. A są to, jak żywo, przypominające mitologiczne stwory odmieńce jaskiniowe. Istnieją od co najmniej 15 mln lat.

Odmieniec jaskiniowy -1

Smocze dzieci

Odmieńce jaskiniowe zostały odkryte w XVII w. przez Słoweńców. W wyniku ulewnych deszczy zwierzęta zostały wyrzucone przez podziemne rzeki. Wówczas myślano, że to smocze dzieci. Krążyła bowiem legenda, że w jaskini mieszka potworny smok, który zionie ogniem, a na zewnątrz wydobywają się jedynie opary siarki (w rzeczywistości była to mgła, szczególnie gęsta jesienią i wiosną).

Odmieniec jaskiniowy -3Odmieniec jaskiniowy -4

Charakterystyka

Choć odmieńce nie zioną ogniem ani nie rosną do gigantycznych rozmiarów, mają kilka niezwykłych cech i funkcji, które czynią je bardzo fascynującymi stworzeniami.

– Wierzy się, że mogą żyć nawet 100 lat lub więcej. Są w stanie wytrwać bez jedzenia nawet 10 lat. Mają przezroczystą, białą skórę, która pokrywa także ich oczy, chociaż nie potrzebują ich używać. Mają niesamowity węch i słuch, i są w stanie wykrywać pole magnetyczne oraz elektryczne – opowiada biolog, Saso Weldt, który bada te stworzenia.

Samice odmieńców rozmnażają się raz na 6-7 lat. Do tej pory ich narodziny obserwowano tylko w warunkach laboratoryjnych. Teraz, pierwszy raz w historii, zobaczymy wylęg w środowisku naturalnym w jaskini Postojna.

Odmieniec jaskiniowy -6 Odmieniec jaskiniowy -5

W oku kamery

Jaja smoczych dzieci pierwszy raz odnaleziono w 2013 r., ale niestety młode zostały zjedzone, zanim zdążyły się wykluć. W styczniu tego roku przewodnik turystyczny naliczył 57 nowych jaj.

Tym razem usunęliśmy wszystkie inne odmieńce, aby upewnić się, że jaja nie zostaną znowu zjedzone. Mamy nadzieję na udane narodziny – powiedział Weldt.

Naukowcy pracujący w jaskini skonfigurowali kamery, wykorzystujące promieniowanie podczerwone tak, aby mama „smok” i maleństwa były dobrze widoczne dla odwiedzających jaskinię.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, smocze dzieci urodzą się w ciągu trzech do czterech miesięcy.

Jaskinia Postojna -7 Jaskinia Postojna -6 Jaskinia Postojna -5 Jaskinia Postojna -4 Jaskinia Postojna -3 Jaskinia Postojna -2Jaskinia Postojna -1

Źródło: yahoo.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating