Qualcomm niebawem zaprezentuje oficjalnie Snapdragona 855, ale kluczowe nowości wyciekły już teraz. Co trzeba wiedzieć na temat układu, który w 2019 roku wykorzystanie w większości flagowców?

W ciągu ostatnich miesięcy wiele mówiło się o możliwej zmianie systemu nazewnictwa układów Qualcomma, ale nie nastąpi to z pewnością w najbliższej przyszłości. Nowe rozwiązanie Amerykanów na rynek trafi pod nazwą Snapdragon 855, a oznaczenie „8150” pozostanie tym kodowym.

Układ zostanie oficjalnie zapowiedziany podczas Qualcomm Snapdragon Tech Summit 2018 (od 4 do 6 grudnia), ale serwis TechCrunch pospieszył się nieco i zamieścił informacje na jego temat przed upływem embargo, co zauważył m.in. WinFuture.de.

Snapdragon 855, czyli 7 nm i trzy klastry rdzeni

Nowy Snapdragon produkowany będzie w procesie litograficznym 7 nm, w którym stworzono układy HiSilicon Kirin 980 oraz Apple A12 Bionic, przez firmę TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company).

Następca Snapdragon 845 ma mieć osiem rdzeni, które będą nietypowo ułożone w trzech klastrach:

  • 1 wydajny rdzeń Kryo Gold o taktowaniu do 2,8 GHz;
  • 3 wydajne rdzenie Kryo Gold o taktowaniu do 2,4 GHz;
  • 4 energooszczędne rdzenie Kryo o taktowaniu do 1,8 GHz.

4 wydajne jednostki Qualcomma bazować mają na Cortexach-A76, a pozostałe rdzenie to zmodyfikowane wersje Cortexów-A55. Więcej na ten temat i działania CPU dowiecie się z tego wpisu.

 

Pierwszy układ z obsługą sieci 5G

To nie nowe rdzenie są jednak najważniejszą częścią układu. Qualcomm przedstawił Snapdragona 855 jako pierwszy na rynku układ, który obsługuje w standardzie łączność 5G. Producenci mogą wybrać bowiem jego wersję z modemem Snapdragon X50 5G.

Rozwiązanie to jest póki co zaletą jedynie w przypadku kilku rynków, na których nowa technologia ma wystartować w 2019 roku. Amerykanie zadbali więc o usprawnienie łączności LTE dodając modem Snapdragon X24 LTE, który w teorii zapewnia transfer danych na poziomie 2 Gb/s.

 

Adreno 640 z technologią Snapdragon Elite Gaming

Ważną nowością jest Adreno 640, które ma zapewnić wyższą wydajność niż Adreno 630 ze Snapdragona 845, a przy tym cechować się jeszcze lepszym zarządzeniem energią. Dodatkową zaletą nowego układu graficznego jest funkcja Snapdragon Elite Gaming.

Rozwiązanie to ma automatycznie optymalizować pracę układu podczas grania na wzór GPU Turbo Huaweia. Funkcja będzie zapewne wymagać dodania kilku linijek kodu w poszczególnych tytułach.

Dodam, że to kolejna próba kreowania Snapdragonów jako świetnie przystosowanych do grania. Qualcomm w 2011 roku ruszył ze Snapdragon GamePack, czyli programem optymalizacji wybranych tytułów pod jego układy. Rozwiązanie to niespecjalnie się jednak przyjęło.

 

Optymalizacja pod kątem fotografii obliczeniowej

Snapdragon 855 wyposażony ma być w dedykowany chip NPU (Neural Processing Unit), który ma usprawnić wyraźnie przetwarzanie algorytmów uczenia maszynowego. Nowość ma lepiej radzić sobie z rozpoznawaniem obiektów czy analizowaniem sposobu użytkowania telefonu.

Sporą nowością ma być dedykowany silnik, który będzie odpowiadał za działanie funkcji opartych na fotografii obliczeniowej (computational photography). Oznacza to w skrócie, że urządzenia na Snapdragonie 855 powinny w bardziej wydajny sposób przetwarzać zdjęcia, które składane są z kilku fotografii (wykonywanych jednym lub wieloma sensorami).

 

Kiedy smartfony ze Snapdragonem 855 trafią na rynek?

Qualcomm nie zdradził konkretów na temat smartfonów opartych na Snapdragonie 855, ale już teraz zdradził, że pojawi się on w urządzeniach Google’a, HTC, LG, Motoroli, Samsunga czy Sony w pierwszej połowie 2019 roku. Dotyczy to również urządzeń obsługujących łączność 5G, ale ich dostępność będzie ograniczona do wybranych rynków.

 

 

 

Źródło: komorkomania.pl
0 0 votes
Article Rating