Odwołane loty, zamknięte drogi, siarczysty mróz i śnieżyce. Zimowa aura na Bliskim Wschodzie dała się we znaki mieszkańcom m.in. Turcji, Libanu i Iranu.

Grubość pokrywy śnieżnej na Bliskim Wschodzie

Mróz i śnieg dotarły na Bliski Wschód. Zimowo jest głównie w Turcji, gdzie miejscami temperatura spada do -20 st. C. Nawet w nadmorskich kurortach panuje zima. Temperatura spada poniżej zera, a plaże pokryte są śniegiem. Lokalnie w Turcji warstwa białego puchu sięga 35 cm. W czwartek i w piątek na lotnisku Stambuł-Atatürk i Stambuł-Sabiha Gökçen łącznie odwołano blisko 330 lotów.

Zima w Libanie i Iranie

Mróz i śnieg pojawił się również w krajach położonych dalej na południe, m.in. w Libanie, Iranie, a także w Arabii Saudyjskiej.

– Mroźne powietrze znad Rosji zostało wrzucone przez wyż znad wschodniej Europy i płynie nad Morze Śródziemne. Biało jest w Gruzji, Libanie i wielu innych miejscach w tej części świata – wyjaśnił Tomasz Wasilewski.

Niespodziewany atak zimy we wschodnim Libanie doprowadził do zamknięcia wielu górskich dróg. W zasypanej części kraju na drogi wyjechał ciężki sprzęt – buldożery i pługi pracują nad udrożnieniem  zamkniętych odcinków. Niestety prognozy dla tego rejonu na najbliższe dni nie są dobra, władze przygotowują się na kolejne obfite opady śniegu.

– Śniegu jest tak dużo, że drogi są zablokowane. Nie ma korków, są takie warunki że, po prostu nikt nie jeździ samochodem. Jak wracam z pracy, nie mogę złapać taksówki – powiedziała jedna z mieszkanek Libanu.

Temperatura w Libanie w ostatnich dniach oscylowała w okolicy zera stopni.

– Główne drogi są zamknięte, pokierowano nas na objazdy więc nie mieliśmy wyjścia, idziemy dopóki nie uda nam się znaleźć jakiegoś transportu – stwierdził mieszkaniec Libanu.

 

Iran w bieli

W piątek 27 stycznia śnieżyca nawiedziła Iran, a dokładnie miasto Lavasan w pobliżu stolic kraju Teheran. Miasta znajdują się w północno-zachodniej części Iranu. Miejscami leży 10 cm białego puchu, a mróz sięgnął nawet -13 st. C.

Biały puch w Arabii Saudyjskiej

Śnieg w ostatnich dniach przykrył również pustynie w Arabii Saudyjskiej.

Źródło: Twitter, PAP/EPA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating