W Afryce Południowej trwa zima. Lokalnie temperatura spadła poniżej zera i poprószył śnieg.

Śnieg i ogromne ulewy w Afryce Południowej -2

Przez wschodnie wybrzeże Afryki Południowej przemieszcza się ośrodek niskiego ciśnienia. Przyniósł on opady deszczu, śniegu i lokalne powodzie. Na wybrzeżach pojawiły się sztormy.


Śnieg i ogromne ulewy w Afryce Południowej -4 Śnieg i ogromne ulewy w Afryce Południowej -3

315 l/mkw. wody

Podtopienia i lawiny błotne pojawiły się w okolicy Durbanu, głównego portu Republiki Południowej Afryki, gdzie w poniedziałek w ciągu 12 godzin spadło 150 l/mkw. deszczu. Jest to suma pięciokrotnie wyższa od miesięcznej normy opadowej dla lipca w tym rejonie. Wzdłuż wybrzeża w miejscowości Paddock od niedzieli spadło 315 l/mkw. wody, co odpowiada jednej trzeciej opadów w tym regionie w ciągu całego roku.

Strefa opadów deszczu i śniegu w Południowej Afryce

Strefa opadów deszczu i śniegu w Południowej Afryce

Miejscami poprószyło

Lokalnie temperatura spadła poniżej zera, a deszcz przekształcił się w śnieg. Pojawił się on w południowo-wschodnich regionach. Meteorolodzy z Południowej Afryki wnieśli alerty pogodowe, ostrzegające przed śniegiem. Miejscami warstwa białego puchu sięgnęła 25 cm. Śnieg sypnął m.in. w Górach Smoczych w Lesotho.

Śnieg i ogromne ulewy w Afryce PołudniowejŚnieg i ogromne ulewy w Afryce Południowej -7Śnieg i ogromne ulewy w Afryce Południowej -6Śnieg i ogromne ulewy w Afryce Południowej -5

Źródło: Met Office, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating