W Egipcie i Izraelu pogoda nieprzyjemnie doświadczyła mieszkańców, przyzwyczajonych do wysokich temperatur i suchych dni. Ulewne deszcze zalały główną drogą wzdłuż Morza Martwego. W Egipcie pojawiły się nawet opady śniegu, które zniszczyły uprawy arbuzów i melonów.

Ulewy w Taba - Egipt

Silne burze i ulewne deszcze siały spustoszenie w południowej części Izraela. W środę i czwartek temperatury spadły do wartości dużo niższych od tych, które zwykle występują o tej porze w regionie.

Izrael - Ulewne deszcze 2

Suche koryta wypełniły się wodą

Deszcz przywrócił do życia wiele suchych do tej pory koryt rzecznych, zalał nisko położone obszary – zwłaszcza na Pustyni Judzkiej i Negew na południu kraju. Główna droga nr 90, biegnąca wzdłuż Morza Martwego została zamknięta przez władze z powodu tragicznej sytuacji pogodowej.

Również szkoły w okolicach Morza Martwego zostały zamknięte.

Izrael - Ulewne deszcze 4

Ucierpiały plantacje

W czwartek w Egipcie gwałtowny wiatr, opady deszczu i śniegu w całym kraju spowodowały powodzie i szkody w uprawach m.in. arbuzów i melonów.

Najwięcej śniegu spadło w Bir al-Abd. Silny wiatr, prócz obszarów rolnych, zniszczył tam również kilka domów. W tym regionie spadło 10 cm śniegu.

Izrael - Ulewne deszcze

Deszcz do odpompowania

W Arish na Półwyspie Synaj rada miasta już w środę próbowała odpompować wodę, która podmywała ulice miasta. Ale czwartkowa aura „dołożyła” mieszkańcom kolejnej porcji deszczu.

Powódź dotknęła również Ain Al-Sokhna. Ulewne deszcze zniszczyły samochody i kilka domów. Ludzie bezradnie obserwowali, jak ich meble pływały na ulicach. Mieszkańcy narzekają na brak reakcji ze strony władz. Sami starają się usuwać skutki powodzi.

Izrael - Ulewne deszcze 3

Zatonął jacht

Również Asuan (Egipt Górny) zmagał się z konsekwencjami burz i deszczu. Nawałnice zniszczyły między innymi sufit Muzeum Krokodyli i cztery domy. W burzy zatonął jacht.

Gubernator Mostafa Yousry powiedział, że ratownikom udało się uratować z jachtu osiem osób, z których pięcioro to cudzoziemcy.

Również jeden z popularnych kurortów został zalany. We czwartek na Tabę spadły ulewne deszcze. Woda podmyła większość przyhotelowych terenów, a turyści zostali odcięci od prądu.

Źródło: thecairopost.com, ejpress.org, tm
0 0 votes
Article Rating