Nie tylko w Polsce zrobiło się biało. Warstwa śniegu przykryła także Wielką Brytanię. W związku z pogodą powstał chaos komunikacyjny. Meteorolodzy z Met Office ogłosili ostrzeżenia przed złymi warunkami atmosferycznymi.

Śnieżyce w Wielkiej Brytanii i Francji 3

Na Wyspach leży śnieg, a ma go spaść jeszcze więcej. Rządowi meteorolodzy wydali ostrzeżenia, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w okresie pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem większość regionów Wielkiej Brytanii pokryje biały puch.

Pomarańczowy alert, oznaczający bardzo trudne warunki atmosferyczne, obowiązuje na terenie krain East Midlands, Yorkshire, West Midlands, North East i North West England. Żółty alert, mniej poważny, wydano dla południowych rejonów wysp.

Śnieżyce w Wielkiej Brytanii i Francji 4

Paraliż komunikacyjny

Śnieżyce, z którymi teraz mają do czynienia mieszkańcy Wielkiej Brytanii, wywołały chaos na drogach, na kolei, a także w portach lotniczych.

Aura zmusiła kierowców z Sheffield do opuszczenia swoich aut, które po piątkowych opadach, utknęły w zwałach śniegu. Na głównych ulicach miasta utworzyły się gigantyczne korki -zmotoryzowani skarżyli się, że utknęli w nich nawet na cztery godziny.

Porty lotnicze w Liverpoolu i Yorkshire odwołały wszystkie loty, a planowane lądowania przekierowano na pobliskie lotniska.

Ponadto na skutek śnieżyc ponad 100 tys. gospodarstw domowych zostało odciętych od prądu.

 

Mróz

Poza śniegiem Wielka Brytania zmaga się także z mrozem. Bożonarodzeniowa noc była na Wyspach najchłodniejsza w tym roku. Największy mróz zanotowano we wsi Braemar w hrabstwie Aberdeenshire. Tam termometry pokazały -8,5 st. Celsjusza.

Meteorolodzy ostrzegają, że w przyszłym tygodniu może być jeszcze chłodniej. Nie wykluczają, że temperatura spadnie poniżej -10 st. C.

 

W północno-wschodniej części Francji oraz we francuskich Alpach ogłoszono pomarańczowy alert pogodowy. W sobotę na te obszary spadł śnieg, który spowodował spore utrudnienia na drogach.

aa snow gridlock sheffield

Na drodze łączącej gminę Metz z Luksemburgiem ciężarówka wpadła w poślizg, powodując korek na granicy francusko-luksemburskiej. Utrudnienia pojawiły się również w okolicach alpejskich ośrodków narciarskich. Niesprzyjająca kierowcom pogoda panuje także w Dijon i w Lyonie. Rządowi eksperci zalecają, aby omijać drogi w tym rejonie.

 Śnieżyce w Wielkiej Brytanii i Francji 1

Bez opadów śniegu, ale z silnym wiatrem

W północnej części Francji nie odnotowano opadów śniegu, ale utrudnieniem był silny wiatr, którego porywy osiągały prędkość nawet 160 km/h. Z powodu podmuchów został zamknięty port morski Calais i wstrzymano promy do Wielkiej Brytanii. Ze wzlędu na silny wiatr zamknięte zostały również ogrody w Wersalu.

 

Obszary objęte pomarańczowym alertem pogodowym

Pomarańczowy alert pogodowy obowiązuje co najmniej do niedzieli rano w departamentach: Ain, Aisne, Ardeny, Cote-d’Or, Doubs, Jura, Górna Marna, Górna Saona, Marnie, Maurthe i Mozela, Moza, Mozela, Nord, Dolny Ren, Sabaudia, Górna Sabaudia, Belfort i w Wogezy.

0 0 votes
Article Rating