Ogromne zapadlisko pochłania kolejne domy i od jesieni ubiegłego roku powiększyło się już kilkakrotnie. Wielkie zapadlisko w Solikamsku w Kraju Permskim powstało w listopadzie 2014 roku, ale urzędnicy tłumaczą, że to efekt trzęsienia ziemi w 1995 roku. Dlaczego jednak ziemia w tym miejscu zapadła się dopiero po 19 latach? Wytłumaczeniem ma być to, że w tym miejscu wcześniej znajdowała się kopalnia.

Solikamsk, Rosja - W 10 miesięcy zapadlisko kilkukrotnie się powiększyło pochłaniając domy -2

Miasto Solikamsk w Kraju Permskim jest położone na zachodnich stokach Uralu. Działa tu kopalnia Solikamsk-2, należąca do rosyjskiego producenta nawozów Urałkalij.

W listopadzie 2014 roku powstało tu ogromne zapadlisko.

Solikamsk, Rosja - W 10 miesięcy zapadlisko kilkukrotnie się powiększyło pochłaniając domy - powstało

„Na miejscu zapadliska była nieczynna już kopalnia. Komisja Rostechnadzoru (Federalnej Służby ds. nadzoru ekologicznego, technologicznego i atomowego – red.) doszła do wniosku, że powodem zapadnięcia się ziemi było trzęsienie ziemi, do którego doszło w 1995 roku” – informuje portal ura.ru.

 

Domy pod ziemią

Permski portal properm.ru przypomniał, że w ciągu ostatniego roku zapadlisko zwiększyło się kilkakrotnie.

„Dane z marca. Wymiary krateru: 90 na 109 metrów, głębokość – 75 m. Urałkalij położył w okolicy rurociąg, by odprowadzać z tego miejsca wodę. W listopadzie zeszłego roku wymiary zapadliska wynosiły 20 na 30 metrów” – napisał properm.ru.

W zeszłym roku prywatne domy znajdowały się w odległości kilku kilometrów od zapadliska. Pod ziemię zapadło się jednak kilka działek z daczami. Ich właścicielom zaproponowano rekompensaty. Mieszkańcy Solikamska obawiają się, iż powiększające się w szybkim tempie zapadlisko spowoduje, że pod ziemią znajdzie się całe miasto.

Urzędnicy Rostechnadzoru tłumaczą, że Urałkalij nie odpowiada za zaistniałą sytuację.

Solikamsk, Rosja - W 10 miesięcy zapadlisko kilkukrotnie się powiększyło pochłaniając domy

0 0 votes
Article Rating