Zobaczyliśmy drugą, mało znaną stronę Księżyca. Zdjęcia pokazała amerykańska agencja kosmiczna NASA, a wykonała sonda, która na co dzień bada aktywność Słońca.

Sonda Deep Space Climate Observatory wykonała zdjęcie ciemnej stronie Księżyca na tle Ziemi

Księżyc od słabo znanej strony – razem z Ziemią w tle – sfotografowała sonda Deep Space Climate Observatory (DSCOVR). Zdjęcia zostały wykonane między 19:50 a 00:45 UTC 16-17 lipca, a sam moment uwieczniła kamera EPIC (ang. Earth Polychromatic Imaging Camera). Animacja powstała dzięki zestawieniu dziesięciu różnych zdjęć.Sonda DSCOVR została wystrzelona 11 lutego 2015 roku. Jej zadaniem jest monitorowanie aktywności słonecznej. W tej chwili znajduje się między Ziemią a Słońcem w odległości około 1,6 miliona km od naszej planety. Urządzenie jest w stanie uchwycić Ziemię i Księżyc na jednej orbicie tylko dwa razy w roku.

Ziemia jaśniejsza

Ziemia widoczna na fotografiach jest dużo jaśniejsza od Księżyca. Nasz naturalny satelita jest ciemny i szary, a na jego powierzchni widać same bazaltowe równiny. Srebrny Glob widnieje na tle Pacyfiku. Co bardziej spostrzegawczy obserwatorzy zauważą nawet huragan, który zmierza na Kalifornię.

 

Znana od 1959 roku

Drugą stronę Księżyca po raz pierwszy mieliśmy szansę zobaczyć 1959 roku. Wtedy zdjęcie niewidocznej dla nas strony Księżyca wysłała bezzałogowa sonda kosmiczna Łuna 3

0 0 votes
Article Rating