Sonda New Horizon dotarła do planetoidy Ultima Thule. To znajdujący się najdalej od Ziemi obiekt Układu Słonecznego, który kiedykolwiek został zbadany podczas misji kosmicznej.

Planetoida Ultima Thule – Wizja artystyczna

Ultima Thule znajduje się w Pasie Kuipera. Jest to obszar rozciągający się za orbitą Neptuna, składający się z tysięcy planetoid o średnicy większej niż sto kilometrów, ale również niewielkich obiektów. Są to pozostałości z czasu formowania się Układu Słonecznego, czyli sprzed ok. 4,6 miliarda lat.

We wtorek rano New Horizon przeleciała 3,5 tysiąca kilometrów od Ultimy Thule. W momencie zbliżenia planetoida znajdowała się około 6,5 miliarda kilometrów od Słońca.

Pierwszy obraz Ultimy Thule (NASA)

Sygnał dotarł do Ziemi po sześciu godzinach

Po południu sygnał radiowy nadawany przez sondę odebrała antena w Madrycie. Sygnał pokonał odległość między Ziemią a planetoidą w 6 godzin i 8 minut. Wszystkie informacje, które uzyska sonda, naukowcy mają otrzymać do września 2020 roku.

Ultima Thule ma średnicę około 30 kilometrów i nieregularny kształt. Naukowcy NASA przypuszczają, że przypomina ona stykające się dwa kuliste obiekty. Planetoida ma czerwonawą barwę.

Obiekt oficjalnie nazywa się (48 6958) 2014 MU69. Został odkryty w czerwcu 2014 roku.

Celem misji New Horizon jest zbadanie Plutona, jego Księżyca – Charona oraz co najmniej jednego obiektu znajdującego się w Pasie Kuipera. Sonda została wystrzelona w kosmos 19 stycznia 2006 roku.

 

 

 

Źródło: NASA, BBC, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating