Sonda New Horizons przesłała Ziemianom zdjęcia piątego (ostatniego) satelity Plutona. Okazało się, że dotychczasowe podejrzenia naukowców na jego temat nie sprawdziły się. Kerberos jest znacznie mniejszy i dużo jaśniejszy, niż szacowano do tej pory.

Kerberos okiem sondy New Horizons

Kerberos okiem sondy New Horizons

Sonda News Horizons należąca do NASA wysłała kolejne informacje na temat księżyców Plutona. Tym razem Ziemianie otrzymali zdjęcie najbardziej tajemniczego satelity – Kerberosa.

Okazuje się, że ten księżyc jest kilkakrotnie mniejszy niż szacowano. Wcześniej na podstawie obserwacji za pomocą teleskopu Hubble’a podejrzewano że Kerberos ma średnicę około 30 km. Jednak dane z sondy New Horizons wykazały, że najdłuższa część ma długość 12 km, najkrótsza 4,5 km.

Poza tym satelita ma nietypowy kształt. Naukowcy podejrzewają, że mógł powstać z połączenia dwóch mniejszych obiektów.

Księżyce Plutona

Księżyce Plutona

Odbija światło

Jak podkreślają badacze, większość niewielkich księżyców ma wysoki współczynnik odbicia (albedo). Podobnie jest z Kerberosem, który odbija 50 proc. promieni słonecznych. Okazuje się że na jego powierzchni znajduje się spora pokrywa czystego lodu.

Wcześniej Kerberosa uważano za ciemny obiekt.

– Nasze przewidywania co do pozostałych księżyców się sprawdziły. Jednak z Kerberosem okazało się być inaczej – mówił jeden z badaczy misji New Horizons Mark Showalter.

Zdjęcie wykonano 14 lipca z odległości około 396 tys. km podczas przelotu sondy New Horizons obok Plutona.

New Horizons

New Horizons to sonda, która powstała w ramach programu NASA New Frontiers (pol. Nowe Granice). Naukowcy obrali sobie za cel projektu zbadanie Plutona, jego księżyca Charona i co najmniej jednego innego obiektu Pasa Kuipera.

W przestrzeni międzyplanetarnej sonda podróżuje już prawie 10 lat (wystartowała 19 stycznia 2006 roku). W momencie rozpoczęcia misji Pluton był jeszcze planetą. Pół roku po starcie Międzynarodowa Unia Astronomiczna, po burzliwych debatach, zaklasyfikowała go jako planetę karłowatą (obiekt pośredni pomiędzy planetami a niewielkimi ciałami niebieskimi).

 

Źródło: NASA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating